İHA

İşte MİUS

Baykar tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk jet motorlu İHA sistemi MİUS (Muharip İnsansız Uçak Sistemi) tasarım görselleri paylaşıldı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluş yıldönümü olan ve aynı zamanda da Kıbrıs Barış Harekatı’nın 47’nci yıl dönümünde kamuoyuna sunulan çizimlerde MİUS’un aynı zamanda TCG Anadolu’dan havalanacak olması da dikkat çekti. Hedef, 2023 sonunda ilk uçuş yapılması.


Jet motorlu MİUS hakkında daha önceden Selçuk Bayraktar’ın verdiği bilgiye göre 40 bin feet operasyonel irtifasının olması planlanıyor. Uçak havada 4 ila 5 saat kalabilecek. Toplam kalkış ağırlığının ise 3,5 ton civarında olması planlanıyor. Dijital kamuflaj ile verilen biçimlerde çift dikey kuyruk ve burunda ‘canard’ olarak adlandırılan kumanda yüzeyi bulunuyor.

Toplam 3,5 ton maksimum kalkış ağırlığının bir tonunu ise taşınacak mühimmat ve diğer sistemlerin olması hedefleniyor. SATCOM sistemi ile uydu üzerinden kontrol edilecek MİUS, bu açıdan anten-menzil sınırı yaşamadan uydu kapsama alanında geniş bir coğrafyada uçurulabilecek. MİUS’un seyir hızı ise 0.8 Mach yani yaklaşık 750 km/saat civarında olacak.

HANGİ GÖREVLERİ YAPACAK

MİUS, stratejik taarruz, yakın hava desteği, SEAD-DEAD olarak adlandırılan düşman hava savunmalarının bastırılması (SEAD) ve düşman hava savunmalarının yok edilmesi (DEAD) ve füze taarruzu görevlerinde kullanılacak. 

İlk uçuşunu 2023 sonunda yapacak MİUS’ın yaklaşık 1-1,5 yıllık test sürecinin ardından Türk Hava Kuvvetleri’nde hizmete girecek.

TCG ANADOLU DETAYI

Paylaşılan fotoğraflarda en önemli detay ise sky-jump olarak adlandırılan kalkış rampalı TCG Anadolu görsellerdi. Baykar öncelikli olarak TB2 Bayraktar’ı geliştirerek TB3 konsepti ile TGC Anadolu’nun bir yüzer İHA gemisi olarak kullanılması amacıyla tasarım geliştiriyor. MİUS’ın önemli aşaması gemi konseptiyle kullanılması olacak. MİUS Sky Jump ile havalanacak. Uçağın kanca sistemi ile inişi planlanıyor.

Muhtemel Baykar Hava Kuvvetleri modelinin ardından Deniz Kuvvetleri’nde görev yapacak bu modeli de geliştirerek sistem için yeni bir sayfa açacak.

Tüm bu gelişmelerle birlikte en çok merak edilen konulardan biri de Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) tarafından geliştirilen Milli Muharip Uçak (MMU) ile MİUS’un hangi ortak sistemlere sahip olacağı. Yeni nesil savaş konseptlerinde 5’inci nesil uçaklar, bu tür jet motorlu İHA sistemleri ile ortak operasyon gerçekleştirecek. Bu konuda Avustralya halen Loyal Wingman tasarımı üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala