Havayolları

Uzun menzile tek koridorlu uçak

İskandinav Havayolları SAS (Danimarka, İsveç ve Norveç’in çok uluslu havayolu), Air Lease Corporation’dankiralanan ilk üç A321LR uçaklarını teslim aldı. SAS A321LR ile kabinde 3 ayrı sınıf sunarak uzun menzilde uçmayı hedefliyor. Bu pazar havayolları arasında giderek daha fazla talep görüyor.

SAS’ın A321’i, 157 koltuklu (22 “SAS Business” sınıfı, 12 “SAS Plus” sınıfı ve 123 “SAS Go” sınıfı) modern ve oldukça konforlu üç farklı kabin sınıfına sahiptir. Havayolu, İskandinav ülkelerden gelen uçakları transatlantik rotalarda konuşlandırmayı planlıyor.

A321LR gibi uçaklarla havayolu şirketleri Atlantik veya 7-8 saatlik seferler yapmayı hedefliyor. Tek koridorlu uçaklar, geniş gövdelere göre bu tür uçuşlarda daha düşük operasyon maliyeti sunarken doluluk oranları açısından da mali riskler daha aşağıya çekiliyor.

ÖZEL YAKITLA UÇTU

Airbus Hamburg’dan Kopenhag’daki ana üssüne doğru yapılan teslimat uçuşunda yüzde 10’luk sürdürülebilir jet yakıtı karışımı kullanıldı. Girişim, SAS’ın karbon ayak izini azaltma taahhüdünün ve Airbus’ın havacılık sektöründeki iddialı karbonsuzlaştırma hedeflerinin bir parçası olarak görülüyor. Airbus, müşterilerine sürdürülebilir havacılık yakıtıyla yeni jet uçakları alma seçeneği sunan ilk uçak üreticisi olarak bu tür teslimat uçuşlarını 2016’dan beri gerçekleştiriyor.

A320neo Ailesinin bir üyesi olan A321LR, önceki nesil rakip uçaklara kıyasla yüzde 30 yakıt tasarrufu ve ses ayak izinde yaklaşık yüzde 50 azalma sağlıyor. 7.400 km’ye varan bir menzile sahip A321LR, tek koridorlu uçak kabininde gerçek transatlantik kabiliyet ve birinci sınıf geniş gövde konforu sunan rakipsiz uzun menzilli rota yeteneğine sahiptir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap