Havayolları

Pilotlar görev pasaportu istiyor

Dünyada ekonomik olarak hayat neredeyse durdu. Havayolu filolarının yüzde 90’ı yerde. Uçan uçaklarda ya kargo, ya da yolcudan çevrim yapılmış olanlar. Bir çok devlet dairesi gibi vize işlemi yapılan konsolosluklar ve ara hizmet veren şirketler de kapalı. Pilotlar, bu ortamda daha rahat. uçuş operasyonu için yeşil pasaport talep ediyor.

Kargo uçaklarını uçuran pilotlar ise bu konuda dertli. Geçtiğimiz yıllarda ortaya atılan “Pilotlara yeşil pasaport” uygulaması tekrar gündeme Türkiye Havayolu Pilotları Derneği TALPA Başkanı Kaptan Pilot Murat Ersoy tarafından getirildi.

CNN Türk’te yayınlanan Hakan Çelik’in sunduğu programa konuk olan Kaptan Pilot Murat Ersoy, “Pilotlara yeşil pasaport verilmesini istiyoruz. Ülkemizde yaklaşık 7 bin civarında havayolu pilotu bulunuyor. Bu sayının yaklaşık 900’ünde görev pasaportu bulunuyor. Vize alamadığımız şu günlerde bazı üyelerimiz sorun yaşıyor. Bu konuda acil adım atılmasını istiyoruz” dedi.

ZAMANDAN TASARRUF

Pilotlar için alınan vizeler aynı zamanda havayollarına ek maliyet oluşturuyor. Bazen görüşmelere pilotun gitmek durumunda kalması, yüksek vize ücretleri de şirketler için ek maliyet haline gelebiliyor. 

Etiketler

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Merhaba Tolga abi TSK nin Meltem 3 projesi hakkında bilgilendirmenizi rica edicektim. C72 model uçak hakkında öngörü üz nedir? Teşekkür ederim
    Cavit Kocatepe

    1. Projenin gereğinden çok uzadığı görüşündeyim. En azından teslimat sürecine gelinmesi mutluluk verici.

  2. Bence de pilotlara pasaport konusunda bir ayrıcalık tanınması lazim. Dünyanın her yerine, sorunsuzca yüzlerce insani ve tonlarca kargoyu taşı, problemsiz giriş çıkış yap ama vize peşinde koş bir yurtdışına cikman gerekse..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı