Havayolları

Hava-Sen’den zorunlu ücret açıklaması

Havacılık sektörüne ciddi darbe vuran Corona virüsünün ardından bir çok havayolu şirketi filosunun önemli bölümünü yere indirdi. Başta yöneticiler olmak üzere maaş indirimleri ve tasarruf tedbirleri de gündemde. Havayolu Çalışanları Sendikası (Hava-Sen) zorunlu ücretsiz izin uygulamasına ilişkin açıklama yaptı.

HAVAYOLLARI ÖNLEM ALMALI

Hava-Sen’den yapılan açıklamada ücret kesintisinden çok yönetimin yapacağı tasarruf tedbirlerine dikkat çekildi:

“Ülkemiz havayollarının uçuş durdurma kararlarının ticari açıdan sorun yaratacağı açık olmakla birlikte doğacak gelir kaybını telafi edebilmek için çalışanlardan istenecek özveriyi en sona bırakarak diğer harcama kalemlerinden tasarruf edilebilecek alanları belirlemesinde fayda bulunmaktadır. Asıl beklentimiz bu süreçte işverenin öncelikle;

–    Yönetici personelin ücretlerinde indirime gitmesi,

–    Reklam,

–    Sponsorluk

–    Makam araçları,

–    Tefriş ve dekorasyon harcamaları

–    Temsil-ağırlama giderleri vb.  harcamaların kesilmesi yoluyla tasarrufa gitmesidir.

Ancak üzülerek ifade etmek gerekir ki, tarafımıza gelen duyumlar, THY’de personelin ücretsiz izne çıkarılmasının planlandığını göstermektedir. Sektörün son derece kırılgan olduğu bir dönemde, havacılık çalışanlarına ücret ödemeden  personel statüsünü askıya almak en son düşünülmesi gereken bir alternatiftir.

Mevcut yasal düzenlemelere göre ücretsiz izne çıkmaya zorlanacak personelin özlük haklarında ciddi kayıplar olacak ve kira, genel giderler, okul taksidi gibi zorunlu ödemelerini karşılamaları mümkün olmayacaktır. Yaşanan olağanüstü süreçte, personelin en azından hayati ihtiyaçlarını karşılayacak, SGK ve diğer özlük haklarında kayıp YARATMAYACAK yeni bir teklif sunmak şirkete olan aidiyeti korumak bakımından da son derece önemlidir.

Külfeti adil ve dengeli bir biçimde dağıtacak bir formül üzerinde, çalışanlarla mutabık kalınarak bir çözüme ulaşılması HAVA-SEN olarak temennimizdir.

Uçuş emniyetinden taviz VERİLMEMESİ ESAS OLMAK üzere, sorumlu sendikacılık anlayışı gereği HAVA-SEN olarak önerimiz; tüm bu kalemlerden tasarruf yapılmasına rağmen yine de ekonomik bir zorunluluk söz konusu olursa yukarıda izaha çalıştığımız formülün uygulanması ve işten çıkartma seçeneği asla düşünülmeden, İş Kanunu’na aykırı olan zorunlu ücretsiz izin uygulamasına da başvurulmadan, iyi günde-kötü günde şirketlerine ve Türk Sivil Havacılığı’na katkı veren uçuş çalışanlarının istihdamlarının sürdürülmesidir”

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala