Genel Havacılık

Piaggio satışa çıktı

İtalyan imalatçı Piaggio Aero şirketi satışa çıktı. Satış konusunda İtalyan Ekonomik Gelişme Bakanlığı önümüzdeki günlerde teklifleri değerlendirmeye başlayacak. Farklı tasarımıyla, ters motorlarıyla tanınan P.180 Avanti uçağının imalatçısı olan Piaggio Aero’unun elinde 490 milyon dolarlık sipariş ve mühendislik işleri bulunuyor.

 

Şirkete Aralık 2017’de Birleşik Arap Emirlikleri’nden Mubadala Investment Co. şirketi ortak olmuş ve 342 milyon dolar para girişi sağlamıştı. 5 yıllık planda imalatçının tekrar düzlüğe çıkması hedeflenmişti. Ancak ekonomik dalgalanmalara ve iptal olan uçak siparişleri sonrasında Piaggio İnsansız Hava Aracı gibi projelere rağmen düzlüğe çıkamamıştı. Yeni satış planının bu yıl sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor.

400 KNOT HIZA SAHİP

P.180 Avanti, turboprop uçak olmasına rağmen sınıfındaki jetlerden bile daha geniş bir kabine sahip. Kabin yüksekliği 175 cm, eni de 185 cm olan uçak, 41 bin feet yüksekliğe çıkabiliyor. 6 veya 7 yolcu kapasitesine sahip P.180’in maksimum kalkış ağırlığı ise 5,489 kilogram. Bu nedenle tek pilotla operasyon gerçekleştirebiliyor. Azami hızı 402 knot (saatte 745 km) olan uçak, iki adet Pratt&Whitney Canada imalatı PT6A-66B motoru taşıyor. Motorların saatlik yakıt tüketimi 100 gallon (378 litre). P.180’in menzili ise 2 bin 759 km.

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap