Türk Savunma Sanayi

İsmail Demir: T129 ihracatı için B ve C planları mevcut

Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ile bir röportaj gerçekleştiren Defence Turkey Dergisi, Pakistan ve Filipinlerle yapılan anlaşma doğrultusunda TUSAŞ’ın T129 ATAK ihracatını sordu. 

Demir, Pakistan konusunda bir olumsuzluk görmediklerine dikkat çekerek “ABD’li makamlardan ihraç izninin çıkmaması Amerika, Türkiye ve Pakistan’a her üç tarafa da zarar verecek. Aklın yolu bir diyoruz” dedi.

Defence Turkey‘in “Pakistan Kara Kuvvetleri için üretilecek T129B ATAK Helikopterlerinde kullanılacak LHTEC CTS800-4A turboşaft motorları için uzun bir süredir ABD Hükümetinden ihracat lisansı onayı bekleniyor. Aynı durum Filipinler içinde geçerli. Bu konuda gelinen son durum hakkında bilgi verebilir misiniz” sorusuna SSB Prof. Dr. İsmail Demir şöyle yanıtladı:

“Şimdiye kadar Pakistan sürecinde bir olumsuzluk görmedik. Filipinler konusunda da beklemiyoruz. Ancak özellikle Pakistan sürecinde, ABD’li makamlardan ihraç izninin çıkmaması Amerika, Türkiye ve Pakistan’a her üç tarafa da zarar verecek. Aklın yolu bir diyoruz, burada bir akıl tutulması yaşanmayacağını umuyoruz. Amerika tarafından gelen sinyaller burada olumlu bir yaklaşım olacağı yönünde. Şu ana kadar olumsuz bir sinyal almadık ama tabii ki de neticeyi beklemek lazım.

SON TARİH KONUSUNDA YAKLAŞIMLAR NASIL?

Demir, “Pakistan ve Filipinler tarafının bakış açısı ve projelerinin başlaması ile ilgili son tarih konusundaki yaklaşımları nasıl” sorusuna ise şöyle yanıt verdi:

“Burada tabii izin alınması bekleniyor ancak bu durum o ülkelerinde kendi çabalarını gerektiriyor. Bizim olumlu gayretlerimizi ve çabalarımızı gördükleri için bize karşı herhangi bir olumsuz tutum yok. Çünkü eldeki kısıtlar belli, ilk günden beri bunlar belliydi o açıdan alıcı ülkeler açısından bir sürpriz yok ama tabii ki riskleri onlar da biliyorlar ve bu riskleri ortadan kaldırmak için hep beraber çalışıyoruz”

B VE C PLANLARI MEVCUT

“Bütün projelerimizde B ve C planlarımız mevcut. Başka bir ülkeden temin şeklinde de olabiliyor ama asıl planımız bizim gerek helikopter gerek tank olsun bu iki sistemde de yerli motor kullanmak. Bunu yaptığımız gün motor meselesini de çözeceğiz ama bu da bir iki günde çözülebilecek bir mesele değil maalesef. Biz de olabildiğince hızlandırıp sonuç almaya çalışıyoruz. Ürünü ortaya çıkartmış olmanız o ürünün şu veya bu platformda hemen kullanılabileceği anlamına gelmiyor”

RÖPORTAJIN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap