Havacılık Endüstrisi

Ukraynalı motor imalatçısı MotorSich’in satışına engel

Ukrayna iki yıl önce ülkenin önde gelen uçak motoru imalatçılarından MotorSich’in yüzde 41’lik hissesini Çin merkezli DCH şirketine satış için el sıkışmıştı. Ancak bu anlaşmanın açıklanmasından kısa süre sonra ABD’den ciddi bir tepki gelmişti. Konu yargıya taşındı. 

İki yıllık hukuk mücadelesinin ardından Ukrayna Tekel ile Mücadele Komitesi kararı iptal etti. Çinli DCH şirketinin başvurusu reddedildi. Ancak Ukrayna’dan gelen bilgiler, Çinlilere bir kez daha başvuru hakkını veriyor.

AKINCI’NIN MOTORU MOTORSICH’TEN

MotorSich şirketinin ürettiği motorlar arasında Baykar Savunma tarafından tasarlanıp imal edilen ve 5,5 ton maksimum kalkış ağırlığı ile uçabilen Akıncı TİHA sistemindeki motorlar da yer alıyor. 750 beygir gücüne ulaşabilen AI-450 ailesi, Ukraynalı MotorSich tarafından üretiliyor. Bu motor konusunda MotorSich ve Baykar ortak üretim ve geliştirme anlaşması imzalamıştı. Baykar, MotorSich’ten 12 adet turboprop motor almıştı. 

İŞ BİRLİĞİ ARTACAK

Son dönemde Türkiye ve Ukrayna arasında savunma sanayi ve havacılık konusunda atılan adımlar hızlanıyor. Türkiye Akıncı sonrasında Milli Muharip Uçak motoru konusunda da iş birliğinin yapılabilmesi seçenekler arasında. Bu konuda Ukrayna teknolojisini Türkiye’ye satmaya da olumlu bakıyor. Ukraynalı kardeş motor imalatçısı şirket ise Ivchenko-Progress.

MOTORSICH’TE HANGİ MOTORLAR VAR

AI-450: Akıncı’nın yanı sıra DA-50 ve Dart 4560 uçaklarında kullanılıyor. Turboprop motor ailesinin gücü 450 ila 750 beygir arasında değişiyor.

TV3: 2500 beygir güce çıkabilen motor An-140 bölgesel uçağında kullanılıyor.

AI-24: Antonov 32’ye güç veren turboprop motor, 2550-2820 beygir güç üretiyor.

AI-25 AİLESİ: L-39, L-15 serisi eğitim uçaklarında kullanılan jet motor 1720-3000 kgf güç üretiyor.b

D-136: Dünyanın en büyük helikopteri Mi-26’da kullanılıyor. Toplam 11 bin 400hp güç üretiyor.

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. iyi de bu motorsich biz niye almıyoruz… Baykar Bayraktar makine niye almıyor ?… Teklif verse yaa…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap