Eğitim

Nişantaşı Hava Trafik Kontrol Bölümü mezunları, öğrencileri ne yapacak?

Bu yıl ilk mezunlarını veren Nişantaşı Üniversitesi’nin Hava Trafik Kontrol Bölümü, 4 yıl sonrasında yetkisini ancak alabildi. 34 mezun ve bölümdeki 110 öğrencinin eksiklikleri giderilecek.

Milyonlarca öğrenci daha iyi bir gelecek için üniversiteye girmek, iki veya dört yıllık bir bölümden mezun olmaya çalışıyor. Sayıları hızla artan özel üniversiteler ise açtıkları başta havacılık olmak üzere bölümlerle gençleri cezbetmeyi hedefliyor.

Nişantaşı Üniversitesi de 2016’da hava trafik kontrolörü yetiştirmek üzere bölüm açmıştı. Bu yıl 34 öğrenciyi mezun eden bölüm 4 yılda bölüme iki ay önce yetki alınabildi.

BİR ÖĞRENCİNİN FERYADI

Sitemize ulaşan bir öğrenci ise yaşadıklarını şöyle anlattı: “2016’da tercih zamanı okulu aradım. Bana Hava Trafik Kontrol Bölümü için eğitim verme yetkisine sahip olduğunu söylediler. Okulun internet sitesinde de bu bilgi yer almaktaydı. Ayrıca Uçak Gövde Motor bölümü için de SHY-147 belgesine sahip oldukları da okulun sitesinde yazıyordu. 

Okul başladığında sınıftaki birkaç kişinin soruları ile okulun hava trafik kontrol eğitimi vermek için gerekli ATO belgesinin olmadığını öğrendik. Bunun üstüne de sitedeki yazılar kaldırıldı. O zamanki Sivil Havacılık Yüksekokulu Müdürü Süha Atatüre’ye gittiğimizde bu işlerin kısa zamanda çözüleceğini söylediler. 

SİMÜLATÖR BİR TÜRLÜ GELMEDİ

Birinci sınıfın başında başlayan simülasyon satım alım işlemleri ve okulun onaylanması işlemleri, ne zaman konuyla ilgili soru sorsak, ”Sizin işiniz tamam simülasyonu aldık, onayla uğraşıyoruz vb.” gibi ifadelerle sürekli uzatıldı. Ne zaman gitsek bize hep ileri bir tarih verilse de o tarih geldiğinde de sürekli yeni tarihler verildi. Hatta bir keresinde (2017 yılında) simülasyon alındı diye beyan verildi ancak sonradan onun da yalan olduğu ortaya çıktı. 

Bizler artık tükenmeye yakın 3. sınıfın ikinci dönemi simülasyon kuruldu ancak yeni kurulmasından kaynaklı hep sorun yarattı. Normalde 2. sınıfın birinci dönemi almamız gereken dersleri 4. sınıfın birinci döneminde alabildik. Buna Meydan Kontrol Simülasyonu dersi de dahil. 

Şu anda Nişantaşı üniversitesinde bu bölümü okuyan, mezunlarla birlikte 110 kişi mevcut.  2018-2019 yılında, ÖSYM tarafından yayınlanan ön kılavuzda Nişantaşı Üniversitesi hava trafik kontrol bölümüne yer verilmedi. Ancak okulun sahibi Levent Uysal YÖK başkanını arayarak okul için kontenjan aldı. Bu girişim bir yıl sürdü ve ondan sonraki sene YÖK hiçbir türlü kontenjan vermedi. 

Ancak ne hikmetse 2019-2020 yılında bu mesleği yapmak için geçerli olan ilk ve ana şart ”Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak”olmasına rağmen yurt dışından (FAS) öğrenci kaydı yapıldı ve bir sene Türkçe hazırlık okutuldu. Okul son sınıfların mezun olmasına yaklaştıkça SHGM ve DHMİ ile görüşmeleri arttırdı ancak, DHMİ ve SHGM onayı olmazsa hoca yollayamam, SHGM de hoca olmazsa onay vermem diyerek sonsuz bir döngüye soktu durumu. 

Son sınıfların mezun olmasından sonra okul, başta Rektör Şenay Yalçın ve Yüksekokul Müdürü Tuncel Öz, DHMİ ve SHGM ile anlaştığını söylüyor ancak iki aydır ortada henüz bir gelişme yok. CİMER’e yazılan şikayetlerde DHMİ çok alakasız cevaplar veriyor. Bu süreçte bu belirsizlikten dolayı okulu bırakan birçok arkadaşımız oldu. Ayrıca bu yıl (2020-2021 öğretim yılı) Fırat Üniversitesi aynı Nişantaşı Üniversitesi gibi hava trafik kontrol bölümüne öğrenci alımına başladı. Ancak onlarda da ne akademik kadro var ne de eğitim verebilecekleri bir simülasyon…”

NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ: “YETKİLERİMİZİ ALDIK, MAĞDURİYETİ GİDERECEĞİZ”

Yaptığımız haberimizin ardından Nişantaşı Üniversitesi’nden bir bilgilendirme geldi. Sivil Havacılık Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Tuncel Öz, uzun uğraşlar sonrasında yetkinin iki ay önce alındığını belirtti:

“Üniversitemizde 2012 yılı itibariyle havacılık sektörüne daha nitelikli personel sunmak amacıyla ön lisans ve lisans havacılık bölümleri açılmıştır. Hava Trafik Kontrolü Bölümü,  Üniversitemiz Sivil Havacılık Yüksekokulu bünyesinde 2016 yılında Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından kontenjan verilerek eğitim öğretim faaliyetlerine başlamıştır. 2018 yılında büyük bir yatırım bedeli ile Havelsan-Tübitak işbirliğinde Hava Trafik Kontrol simülatörü kurulup faal hale getirilmiştir. Öğrencilerimiz için telafi dersleri planlanarak hafta sonu dahil uygulamalı dersler yapılmıştır. Yaklaşık 2 ay önce uzun çalışmalarımız sonucunda üniversitemiz Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ nden “Hava Trafik Kontrolü Bölümü Onaylı Eğitim Organizasyonu” yetki belgesini almıştır. Mezun olan öğrencilerimiz için de süreç devam etmektedir. Nişantaşı Üniversitesi, bu sürecin önemli bir paydaşı konumunda olup, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve Devlet Hava Meydanları İşletmeleri ile koordineli bir şekilde ilerlenmektedir. Konuyu yakından takip ettiğimizi ve öğrencilerimiz için faydalı bir sonucun doğacağı beklentisini belirtmek isteriz”

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Tolga bey Shgm nin websitesine baktığımızda böyle bir lisans göremiyoruz haberde bir yanlışlıkmı var ?

  2. Tolga Bey üniversite hava trafik kontrol eğitim organizasyon sertifikasını aldığı gibi şimdi sıra mezun olan öğrenciler için yetkili eğitim kurumundan eğitim alınmasını sağlayacak görüşmeleri tamamlamış sağolsunlar, onca bürokrasi mevzuat derken maliyeti bir kenara bırakıp öğrencilerin geleceği için elini taşın altına koymaları ayrı bir teşekkür eder.

    1. Hocam Allah aşkına 5 sene önce airport haberde de benzer yorumlar yapmışsın yok olacak alındı hallolur sana bir soru sormak istiyorum samimiyetinle cevap vermeni istiyorum buradan mezun olan öğrencileriniz şimdi girebildiler mi işe başlayabildiler mi? Üniversite mezunlarına özel asistan hava trafik kontrolü kadrosu açılıyor Estü ye özel 10-15 kişi oluyor her yıl bundan sonra ne olacak bu 10-15 kişiye ek size de ek kontenjan ayrılacak mı bu sorulara düzenli bir açıklama yapmıyorsunuz ama öğrenci alımına geldi mi tercih zamanlarında reklam vermeyi iyi biliyorsunuz bu sorunları çözmeden bu işler yürümez olmaz.

      1. Bölümden mezun biri olarak cevap veriyorum. Tabi ki hayır, an itibariyle okuldan haber bekleniyor. Ocak 2021’de girdiğimiz saçma sapan sınavdan sonra yeniden eğitim alacağımız söylendi ama hala ne olacağı belli değil. Aklı olan kendi yolunu çizer ve Türkiye’de torpilli memur olmak istemez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap