Havacılık Endüstrisi

TUSAŞ cirosunun yüzde 40’ını AR-GE yatırımlarına harcadı

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), 2020 cirosunun yüzde 40’lık bölümünü AR-GE faaliyetlerine ve yatırımlarına harcadı. Havacılık ve uzay teknolojileri konusunda yatırımlarına devam eden TUSAŞ, Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan “2020 Avrupa Birliği Endüstriyel AR-GE Yatırımları Puan Tablosu”na göre 2 bin 500 şirket arasında yer aldı. 

TUSAŞ, böylece 2019 yılında Ar-Ge’nin toplam hasılata oranını yüzde 34,4 olarak gerçekleştirirken, 2020 yılında bu oranı yüzde 40’ın üzerine taşımış oldu.

HANGİ PROJELER VAR

2020 yılı içerisinde Ar-Ge alanında havacılık ekosistemine IMODE projesi ile uçak kokpit sistemlerinin görsel ve mantıksal tasarımlarının gerçekleştirilmesinin yerli ve milli kaynak kodları oluşturarak katkı sağlayan TUSAŞ, BOEING ile “Termoplastik” üretimi alanında teknolojik işbirliği anlaşması yaparak yatırım ivmelerini sürdürdü. “Geleceğin Kanat Teknolojileri Projesi” kapsamında ilk kez “Tekparça Termoplastik Spoiler Protitipi” üretmeyi başaran TUSAŞ, AIRBUS’ın yeni nesil tek koridorlu yolcu uçağında bu tasarımı kullanılması sağlamayı hedefleniyor.  

YAPAY ZEKA

Yapay zeka projelerini de içeren bir çok proje için TÜBİTAK başta olmak üzere ulusal ve uluslararası kuruluşların proje destek programlarına dahil olan TUSAŞ inovatif ve faydalı ürün geliştirme konusunda 2020 yılına bir çok başarı sığdırdı. Gücünü tecrübe, inovasyon ve yüksek teknolojiden alan TUSAŞ, her yıl Ar-Ge alanında ilkleri ülkemiz başta olmak üzere Dünya havacılık ekosistemine kazandırmayı sürdürüyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap