Havacılık Endüstrisi

Tu-154 son uçuşunu yaptı, Rus semalarına veda etti

Tu-154 uçağı Rusya’daki son sivil uçuşunu gerçekleştirdi. Gazetemru.com sitesinin haberine göre, Alrosa Havayolu’na ait Tu-154 Rusya Federasyonu’ndaki son uçuşunu Yakutistan Novosibirsk arasında düzenledi.

Havayolunun basın departmanımdan yapılan açıklamada, “28 Ekim 2020 Çarşamba günü, Rus sivil havacılıkta kullanılan tek Tu-154 uçağı son uçuşunu gerçekleştirdi. Alrosa havayoluna ait kuyruk numarası RA-85757 uçak,  Mirny şehrinden havalanarak iki saatlik bir uçuş sonrası  Tolmachevo havaalanına (Novosibirsk) 140 yolcusu ile son uçuşunu yaptı.”denildi.

Elverişlilik sertifikası sona erdi

Havayolu Alrosa’nın Genel Müdürü Andrey Gulov’a göre, bu uçak uçuşa elverişlilik sertifikasını sona eriyor. Hizmetten çıkarıldıktan sonra, uçak gelecekteki kaderi hakkında bir karar verilene kadar Tolmachevo Havaalanı’nda kalacak . Tu-154’ün bu son uçuşu için, deneyimli bir ekibin görevlendirildiği belirtildi.

Tu-154, Tupolev tasarım bürosunda geliştirildi. İlk uçuşu 3 Ekim 1968’de gerçekleşti ve uçuşlara 9 Şubat 1972’de başladı. Sonrasında en büyük Sovyet orta menzilli jet  yolcu uçağı oldu.

Toplam 160 bin yolcu taşıdı

Havayolu, uçağın 2002’de Mirny havacılık işletmesi tarafından işletildiğini ve 2013’te Alrosa havayolunun filosuna dahil edildiği belirttildi. Havayolu tarafından gerçekleştirilen açıklamada,  “Uçak, geçtiğimiz 18 yılda yaklaşık 27 bin 500 saat uçtu. Alrosa Filosu’nda Tu-154M, her iki yönde de 737 uçuş gerçekleştirdi, 160 bin yolcu, 1224 ton kargo ve 52 ton posta taşıdı.” Denildi.

Alrosa Havayolları, son yıllarda Ty-154M ve Tu-134 uçaklarıyla düzenli hava taşımacılığı yapan tek ticari havayolu şirketiydi . Geçen yıl mayıs ayında da Tu-134 (RA-65693) son uçuşunu gerçekleştirdikten sonra yine Tolmachevo Havalimanı’ndaki Havacılık Tarihi Müzesi’ne nakledildi.

Toprak ve buzlu pistlere iniş, kalkış özelliği

Tupolev Tu-154 (Туполев Ту-154) Sovyet dönemi Rusyasında yapılan üç motorlu ve tasarım olarak Boeing 727’ye bezeyen orta menzilli bir yolcu uçağıdır. Özel tasarımı sayesinde toprak ve buzul pistlere inip kalkabilen uçak soğuk havalarda da etkilenmeden kalkış için bekleyebilmektedir.

Polonya Devlet Başkanı’nın kazası ile hatırlanıyor

Polonya Devlet yetkililerinin neredeyse tamamını taşıyan uçak 10 Nisan 2010 yılında, Rusya’nın Smolensk Havalimanı’na yaklaşırken, çok sisli bir havada ormana çakılmıştı. Kazada Polonya Devlet Başkanı Kaczynkski ile eşi Maria’nın yanı sıra Genelkurmay Başkanı Franciszek Gagor, Merkez Bankası Başkanı Slawir Skrzypek, Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrej Kremer ve birçok milletvekili toplamda 96 kişi hayatını kaybetti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap