Havacılık Endüstrisi

Jet Yak-40’a süper iletken motor testi için pervane takıldı

Rus araştırmacılar, üç jet motoruna sahip Yakovlev Yak-40 uçağını süper iletken bir elektrik motoru ve uçağın burnuna monte edilmiş bir pervane ile modifiye ederek test etmeyi planlıyor. Bu sistemle ilgili ilk yer testleri başladı. Moskova merkezli Havacılık Motorları Merkez Enstitüsü, ilk uçuşları 2021 yılında gerçekleştirecek.

Novosibirsk’te bulunan Sibirya havacılık araştırma merkezi SibNIA, elektrik motorunu 18 Aralık’ta uçağa yerleştirdi ve pervane test sürüşü gerçekleştirdi. Motor, dokuz ila 18 koltuklu bölgesel uçaklarda uygulanmak üzere tasarlandı.

Malzeme uzmanı SuperOx tarafından geliştirilen ve yüksek sıcaklıklı süper iletkenlere dayanan 500kW güç kapasitesine sahip motor hibrit güç santralinin de bir parçasını teşkil ediyor.

Daha önce motor ve uçağın diğer bileşenleri ve sistemlerini yer stantlarında bir dizi testten geçiren SuperOx için bir sonraki önemli aşama “uçuş testi” olacak.

Hava taşımacılığının karşılaştığı bir dizi teknolojik sorunu çözmeyi amaçlayan süper iletken tabanlı güç santrali; ağırlık, gürültü ve yakıt tüketiminin azaltılmasına imkân sağlayacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap