Havacılık Endüstrisi

GÖKBEY’e SHGM’den Tasarım Organizasyon Onayı Sertifikası

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından tasarlanan T625 GÖKBEY helikopterine Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) “Tasarım Organizasyonu Onayı” sertifikası verdi. Böylelikle helikopterin tip sertifikası alması yönünde en önemli adımlardan biri atılmış oldu. Onay belgesi, Sivil Havacılık Genel Müdürü Prof. Dr. Kemal Yüksek tarafından, TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil’e verildi.

Geçtiğimiz yıllarda HÜRKUŞ projesi ile TUSAŞ’a verilen Tasarım Organizasyonu Onayı (Design Organization Approval-DOA) belgesinin kapsamı, büyük helikopterlerin tasarımını da içerecek şekilde T625 GÖKBEY helikopteri için genişletildi. TUSAŞ, SHGM tarafından ulusal ve uluslararası kanunlara uygun olarak yapılan kapsamlı ve detaylı değerlendirme süreçlerini başarıyla tamamladı. T625 GÖKBEY helikopteri için böylece Tip Sertifikası alma yolundaki önemli bir adım daha gerçekleşti.

Tasarım Organizasyonu Onayı ile ilgili konuşan TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, “Bugün bizim için çok önemli bir gün. Daha önce sabit kanat HÜRKUŞ için bir sertifikasyon yetkimiz vardı. Şimdi ise sıfırdan tamamen yüzde yüz milli helikopterimiz olan GÖKBEY için de önemli bir aşamayı daha başarıyla tamamladık. SHGM ile olan iş birliğimizi kuvvetlendirerek, yerli ve milli ürünlerimiz için gereken tüm aksiyonları almaya devam edeceğiz.” dedi.

Projesi 2010’da başlayan projede hem T625’in ilk kullanıcısı Jandarma Genel Komutanlığı olacak.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Uluslarasi sertifikasyon? İhraç edilmesi düşünülüyor sanırım.. Ya da uluslarasi ucus yapması düşünülüyor mu acaba? EASA?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap