Havacılık Endüstrisi

Boeing: “20 yılda 32 bin 740 tek koridorlu uçak imal edilecek”

Boeing tarafından her yıl hazırlanan Küresel Uçak Pazarı Tahmini Raporu yayınlandı. İmalatçı, iyimser bakışını sürdürürken havayollarına büyük darbe vuran koronavirüs salgını nedeniyle düşen talebin 20 yıllık süreçte toplam uçak ihtiyacını yüzde 2 azaltacağına dikkat çekti.

Hazırlanan tahmin raporuna göre, gelecek 20 yılda yeni uçak talebi yüzde 2 düşürerek 43 bin 110 oldu. Bu pazar için toplam harcanacak bütçe ise 6.8 trilyon dolar olarak öngörülüyor. İmalatçı, 2019’da hazırladığı raporda gelecek 20 yılda 44 bin 40 adet olacağını tahmin etmişti.

EN BÜYÜK PAZAR TEK KORİDORLU UÇAKLAR

Boeing araştırmasına göre, 90 koltuk ve altı bölgesel uçaklardan gelecek 20 yılda 2430 adet ihtiyaç bulunuyor. 90 koltuk ve üzerinde tek koridorlu uçak pazarı ise 32 bin 270 adet. Geniş gövdeli yani çok koridorlu uçaklardan ise 7 bin 480 adete ihtiyaç bulunuyor. Kargo pazarında ise yeni imal edilecek uçak sayısı geniş gövdede 930 adet olara belirlenmiş. 

HAVACILIK İÇİN 1,6 TRİLYON HARCANACAK

Havacılık hizmetleri yani bakım, yedek parça, üretim destek, mühendislik için toplam 20 yılda 1,6 trilyon dolar harcanacak. Devletler ise askeri havacılık başta olmak üzere toplam 1,4 trilyon dolar harcama gerçekleştirecek.

2,4 MİLYON YENİ İSTİHDAM

Boeing’in planlamasana göre sektörün 20 yılda ihtiyaç duyduğu yeni iş 2,4 milyon kişi olacak. Bu rakama pilot, teknisyen, mühendis ve uçuş ekipler dahil.

BOEİNG RAPORU İÇİN TIKLAYIN

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala