Havacılık Endüstrisi

Airbus A350’nin kargo modeli geliştiriyor

Genellikle yeni bir havayolu uçağının yıllar sonra kargo görevlerinde kullanılan modeli geliştirilir. Ancak bazen değişen pazar şartları ve şirketlerin talepleri de imalatçıları hemen hızla bu tür projelere itebilir.

Airbus, uzun menzilde iyi satan modeli A350’nin kargo modelini geliştirmek üzere düğmeye bastı. Cargo Facts Dergisi’nin haberine göre bu konuda kargo şirketleri ile görüşmelere başlayan Airbus, modelin ilgi görmesi üzerine önümüzdeki mühendislik çalışmalarına başlayacak. Bugüne kadar A350 için 935 adetlik sipariş alan Airbus, 350 uçağı teslim etti. Müşteriler arasında Türk Hava Yolları da bulunuyor.

80 TON KAPASİTELİ

Airbus tarafından henüz teyit edilmemiş bilgilere uçağın kapasitesinin 900 serisi için 80 ton kargo olması planlanıyor. A350-1000 olarak adlandırılan daha uzun gövdeye sahip uçak ise 95 ton kargo kapasitesi ile Boeing’in 777F uçaklarına rakip olacak. Taşınan yük açısından yakın rakamlara sahip iki uçak arasındaki en büyük fark ise kargo hacmi. 777F 650 metre küp, A350’nin 1000 modelinden geliştirilecek kargo modeli ise 800 metre küp hacme ulaşacak. 

Kargo pazarı özellikle Çin’de yaşanan Corona virüsü nedeniyle sıkıntılı günler geçiriyor. Dört motorlu, yüksek yakıt sarfiyatına sahip Boeing 747-400 emekli olurken yerini 747-8 veya iki motorlu 777F’ler almaya başlıyor. 

Etiketler

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı