Havacılık Endüstrisi

Airbus 9 ayda insansız helikopter VSR700’ü tasarlayıp uçurdu

Airbus Helicopters’ın VSR700 insansız hava sistemi (UAS) prototipi ilk uçuşunu gerçekleştirdi. VSR700, Fransa’nın güneyindeki Aix-en-Provence yakınlarında bulunan drone test merkezinde 10 dakikalık uçuşunu başarıyla tamamladı.

Sistem, Fransız Donanması için geliştirilecek. Fransa, gemiyende insansız helikopter sistemleri geliştirerek bu konuda önemli bir adım atmayı hedefliyor. Sistem, 9 ayda tasarlanıp üretilerek ilk uçuşu yapıldı.

Airbus Helicopters CEO’su Bruno Even, “VSR700 ile gerçekleştirilen uçuş, Fransız Donanması’nın gelecekteki insansız uçakları için risk azaltma çalışmalarının bir parçası olarak 2021’in sonunda yapılacak deneme seferlerine giden önemli bir adımdır. Fransız PlanAero sayesinde program, bir denizcilik ortamında başarılı UAS operasyonları için teknik ve operasyonel yönlerini geliştirmek ve olgunlaştırmak için iki göstericiden ve isteğe bağlı pilotlu bir araçtan tam olarak faydalanabilecek” dedi.

Hélicoptères Guimbal’ın Cabri G2’sinden yola çıkılarak üretilen VSR700, 500-1000 kg maksimum kalkış ağırlığı aralığında insansız bir hava sistemidir. Yük kapasitesi, dayanıklılık ve operasyonel maliyet arasındaki en iyi dengeyi sunmaktadır. Uzun süre boyunca birden fazla tam boyutlu deniz sensörünü taşıyabilir ve helikopterle birlikte mevcut gemilerden düşük lojistik ayak iziyle çalıştırılabilmektedir.

Bu VSR700 prototipi, dokuz ay içinde geliştirildi. Program, coğrafi sınırlama işlevinin yanı sıra gerektiğinde görevin sona ermesini sağlayan Uçuş Sonlandırma Sistemini de uygulamaktadır. Hava aracında, otopilot yazılım gelişmeleri ve güncellemelerinin yanı sıra yapısal modifikasyonlar ve takviyeler ile eşit şekilde değişiklikler yapılmıştır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı