Genel Havacılık

DHMİ kalibrasyon uçak filosunu 5’e çıkartıyor

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ), geçen yıl sonunda yaptığı ancak iptal edilen 3 adet uçuş kontrol uçağı alımı için yeniden ihale açtı. İhalenin gerçekleştirilmesiyle birlikte mevcut iki Cessna Citation XLS’e ek 3 uçak daha alınacak. VIP amaçlı da kullanılan uçak filosu böylelikle 5’e çıkacak.

İhaleyi DHMİ hem kendi sayfası hem de Elektronik Kamu Alımları Platformu (EKAP) üzerinden duyurdu. İhale için son teklif 24 Kasım 2021 tarihinde verilecek. Kazanan şirket uçakları 36 ay içinde teslim edecek.

İKİ ADET CESSNA CITATİON XLS TİPİ UÇAK VAR

Halen DHMİ filosunda 2 adet 2009’da filoya katılan Amerikan Cessna şirketinin imalatı Citation XLS tipi uçak bulunuyor. TC-LAC ve TC-LAD tescilli uçakların kabinlerinde kalibrasyon ölçümü için özel ekipman ve bir operatör koltuğu bulunuyor.

Uçakta ayrıca 4 adet yolcu koltuğu da yer alıyor. Yeni uçak alımı ile birlikte bu iki uçağın da satılması veya devlet uçak filosuna aktarılması bekleniyor.

DHMİ, King Air tipi turboprop pervaneli uçaklar kullandıktan sonra 1993 yılında iki adet Cessna Ciation V tipi özel jet almıştı. Bu uçaklar 2009’da yerini Citation XLS’lere bırakırken iki özel jet de devlet uçak filosuna katılmıştı.

TC-LAA ve LAB tescilli uçakların kalibrasyon aletleri sökülmüş ve kabinleri VIP donanıma göre tekrar değiştirilmişti. Bir süre devlet uçak filosunda kullanılan Ciation V’ler daha sonra 2011’de Ziverbey İnşaat şirketine satılmıştı.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala