Genel Havacılık

Dassault: “2020’de 40 Falcon iş jeti teslim edeceğiz”

Geçen yılın finansal sonuçlarını açıklayan Dassault Aviaiton, iş jeti pazarında 2019’un güçlü geçtiğini vurguladı. Bu yılın COVID-19 virüsü ve Brexit açısından zorlu geçebileceğine dikkat çeken CEO Eric Trappier, “Bu yıl 26 adet Rafale savaş uçağını ihraç ettik. 40 adet de Falcon serisi iş jetinin teslimatını gerçekleştirdik. Falcon iş jetleri açısından geçen yıl satışlarımız 2 milyar 308 milyon Euro oldu. Bir önceki yıl yani 2018’de ise bu rakam 2 milyar 314 milyon Euro seviyesindeydi. Geçen yıl yeni ve ikinci el uçak satışlarında düşüşe rağmen seviyenin aynı olması Falcon iş jetleri açısından güçlü bir marka olduğumuzun bir göstergesi” dedi.

İmalatçı, 2020’de 13 Rafale ve 40 adet Falcon iş jeti teslimatı hedefliyor. Aynı zamanda Fransa’nın yanı sıra potansiyel müşteriler İsviçre ve Finlandiya’da da güçlü olduklarının altını çizen Eric Trappier, “Sivil pazarda ise Falcon 6X Programı büyük bir başarıyla sürüyor. Diğer taraftan gelecek nesil bir Falcon iş jeti üzerinde çalışıyoruz. Proje “Future Falcon” olarak adlandırılıyor” 

FALCON 6X 2021 BAŞINDA UÇACAK

Trappier, yeni iş jeti modeli çift motorlu 6X’in ilk uçuşunu 2021’de yapacağını belirterek “Test ve sertifikasyon sonrasında teslimatlara 2022’de başlamayı hedefliyoruz. Uçakta Pratt & Whitney imalatı PW812D motorları kullanılacak. Bu motorlar, test için Boeing 747’ye takıldı. Uçuş testleri başarıyla tamamlandı. İlk Falcon 6X için imalat süreci sürüyor” 

Kabininde tepede cama sahip uçak, yeni bir gövde tasarımı ile Falcon iş jeti ailesine farklı bir boyut getirecek. Çift motorlu uçağın kabin eni 2 metre 58 santimetre. Uçağın menzili ise 10 bin 186 kilometre.

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala