SavunmaUncategorized

Türkiye’den ABD’ye S-400 çağrısı

Türkiye, S-400 konusunda yaşanan sorunların aşılması için geçtiğimiz aylarda ABD ve NATO’ya çağrıda bulunmuştu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, teknik çalışma grubu teklifini yeniledi. “Yarını belirlemek için bugün ne yapılmalı?” başlıklı, Atlantic Council ve Türk Miras Vakfının (THO) ortaklaşa düzenlediği ve video konferansa katılan Bakan Çavuşoğlu, S-400 ile ilgili açıklama yaptı. Bu konuda ABD’ye teknik çalışma grubu kurulmasını için teklifte bulunduklarını söyleyen bakan, “Teklifimiz halen masada. NATO bu çalışma grubuna liderlik edebilir” diye konuştu.

Patriot konusunda da bilgi veren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Teklif iyi olması durumunda Patriot da alabiliriz” dedi. 

F-35 TESLİMATI DURDU

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemini alması başta ABD olmak üzere NATO ülkelerinin ittifakın güvenliğin açığa neden olacağını öne sürerek tepkisine yol açmıştı. Bu nedenle Türkiye F-35 savaş uçaklarını ortak üretim programından çıkarılmıştı. Türkiye ise S-400’lerin NATO sistemlerine entegre edilmeyeceğini ve herhangi bir güvenlik açığına neden olmayacağını söylemişti.

NİSAN AYINDA OPERASYONA ALINMASI PLANLANMIŞTI

Daha önceden Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda, S-400’lerin nisan ayında hazır olacağı ve operasyona alınacağı ifade edilmişti. Henüz bu konuyla ilgili bir açıklama gelmedi. Yazarımız Hakan Kılıç ile geçtiğimiz gün bu videoyu hazırlamıştık:

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala