SavunmaUncategorized

Türk Hava Kuvvetleri L-39 vurdu

Türk Hava Kuvvetleri’ne ait F-16 uçakları, İdlib’e saldırmak üzere gelen Suriye Hava Kuvvetleri’ne ait L-39 tipi savaş uçağını hava-hava füzesi kullanarak düşürdü.

3 Mart’ta meydana gelen olayda, bölgeye giren iki kişilik eğitim-yakın hava desteği amaçlı kullanılan L-39, Türk Hava Kuvvetleri’ne ait E-7T Havadan İhbar Kontrol uçağı tarafından tespit edildi. Sınırda CAP olarak adlandırılan silahlı devriye uçuşu gerçekleştiren F-16’lar, hava/hava füzeleri ile Suriye Hava Kuvvetleri’ne ait L-39’u düşürdü. Konuyla ilgili açıklama, Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapıldı.

SOVYET DÖNEMİNDE TASARLANDI

L-39 uçakları, Sovyet döneminde ileri pilot eğitimi için Çekoslavakya tarafından tasarlandı. Tek motorlu uçak, 1968 yılında ilk uçuşunu yaptıktan sonra hizmete 1971’de girdi. Saatte 750 kilometre maksimum hıza çıkabilen uçak, gövde ve kanat altındaki toplam noktada maksimum 1290 kilograma kadar çeşitli bomba ve füze taşıyabiliyor. Ancak atış sistemlerinin gelişmiş olmaması nedeniyle uçak ‘klasik’ olarak adlandırılan mühimmatlar atabiliyor.

 

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap