Uncategorized

İlk 100’de 5 Türk şirketi

Türk savunma şirketleri, dünyanın en prestijli savunma sanayi listesi olarak kabul edilen ‘Defense News Top 100’deki yerlerini sağlamlaştırdı. ASELSAN 52’nci, TUSAŞ 69’uncu, STM ve BMC 85’inci, ROKETSAN 89’uncu oldu.

Türk savunma sanayi şirketleri, son dönemde gösterdikleri gelişme, ortaya koydukları ürünler ve aldıkları sorumluluklarla önemli ekonomik büyüklüklere ulaşıyor. Şirketlerin bu başarısı, uluslararası kıyaslamaların yapılabildiği listelere de yansıyor.

5 TÜRK FİRMASI

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli askeri yayıncılık kuruluşu Defense News dergisi tarafından her yıl bir önceki yılın savunma satışları baz alınarak yayımlanan ve dünyanın en prestijli savunma sanayisi listesi olarak kabul edilen ‘Defense News Top 100’ listesinde bu yıl da beş Türk şirketi yer aldı.

ASELSAN

Listeye 2006 verileriyle 93’üncü sıradan giren, geçen yıl 55’inci olan ASELSAN, bu yıl 52’nci sıraya yükseldi. Yurtiçinde ve dışında üstlendiği projelerle performansını artıran ASELSAN, 2017’de 1 milyar 424 milyon dolar olan cirosunu, geçen yıl yüzde 26 artırarak 1 milyar 792 milyon dolara çıkardı.

TUSAŞ

Anka insansız hava aracı, Atak helikopteri ve Hürkuş gibi yerli tasarım projelerini hayata geçiren TUSAŞ, Milli Muharip Uçak, Aksungur, Gökbey projelerini yürütüyor. Boeing, Airbus, Lockheed Martin, Northrop Grumman, Bombardier ve Leonardo gibi lider uçak sanayi firmaları için üretimler yapan TUSAŞ, 2011 verileriyle listeye ilk kez 83’üncü sıradan giriş yapmıştı. Geçen yıl 64’üncü sırada yer alan şirket, beş basamak gerileyerek 69’uncu sırada yer buldu.

STM

Listeye ilk kez geçen yıl giren STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. başarısını bu yıla taşıdı. Cirosunu yüzde 53 artışla 564 milyon dolara çıkartan STM, 97’inci sıradan girdiği listede 85’inciliğe çıktı. Askeri deniz araçları tasarım, inşası ve modernizasyonunda görev alan STM, son dönemde özellikle kamikaze (vurucu) insansız hava araçları, yenilikçi uydu teknolojileri, duvar arkası radar ve siber güvenlik çözümleriyle dikkati çekiyor.

BMC

Güncellenen listeye 85’inci sıradan BMC de girdi. BMC, Türkiye’den kara araçları üreticisi olarak listeye giren tek firma oldu. Kirpi ve Vuran gibi zırhlı araçlarıyla dikkat çeken BMC’nin keşif-gözetleme sistemleri de bulunuyor.

ROKETSAN

Roketsan ise listede 89’uncu oldu. Cirosunu yüzde 39 artırarak 522 milyon dolara çeken ROKETSAN, bu başarıyla listedeki yerini

yedi sıra yükseltti. ROKETSAN’ın son dönemde dikkat çeken ürünleri arasında Bora, TRG-300 Kaplan, TRG-122 füzeleri, Mini Akıllı Mühimmat MAM-C, lazer güdümlü füze Cirit, tanksavar füzeleri bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap