Uncategorized

Havayolları ücret iadesine yanaşmıyor, bilet alanlar mağdur

Koronavirüs krizinin patlak vermesinden sonra çok sayıda havayolu seferlerini iptal etti. Bugüne kadar AB içinde 1 milyon uçuşun iptal edildiği açıklandı. Bilet alanlar ülkelerin karşılıklı uçuşları durdurmasıyla seyahat edemedi. 

Avrupalı havayolları, Avrupa Birliği düzenlemelerine aykırı olarak COVID-19 nedeniyle uçuşları iptal edilen müşterilere para iadesi yapmaya yanaşmıyor. Bu konuda ciddi bir kriz yaşanıyor.

AB kuralları, yolcuların yedi gün içinde geri ödeme almasını gerektiriyor ancak havayollarının çoğunluğu ücret iadesi yerine kupon veya ücretsiz yeni rezervasyon teklif ediyor. AB Ulaştırma Komiseri Adina Vălean, ücret iadesine yanaşmayan havayolları konusunda AB’nin devreye girebileceğini ima ederek, “Durumu izlemeye devam ediyoruz ve gerekirse daha fazla adım atılacak” dedi.

TÜRKİYE’DE KRİZ BİTTİKTEN 60 GÜN SONRA

Mart ayı başında Türk Hava Yolları yaklaşık 250 milyon dolarlık iade ücretini yolculara ödemişti. Hızlı para çıkışı sonrasında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) bir karar aldı. Buna göre, SHGM kriz bitişini açıkladıktan 60 gün sonra ödemeler başlayabilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap