Uçuş Emniyeti

Yanlışlıkla ateşlenen fırlatma koltuğu ve 3 ölü

Çok nadir görülen bir kaza türü bugün Rusya’da yaşandı. Uçak tipi, Rusların stratejik bombardıman uçağı Tupolev Tu-22M3’tü. Shaykovka Hava Üssü’nden Tu-22M3 kalkış için hazırlık yapıyordu. Bu yaşananlyar, Rus havacılık tarihinde ilk defa meydana geliyordu.

Motor çalıştırma ve kalkış için motor testleri yapan Rus Hava Kuvvetlerine ait Tupolev Tu-22M3 tipi uçağın pilotları yanlışlıkla fırlatma koltuklarını tetiklediler. Fırlatma koltuklarının füze sistemi devreye girdi pilotların 4 ünü de  fırlattı. Fakat maalesef yerden fırlatmada gerekli yüksekliğe çıkamadığı için paraşütler tam açılamadan fırlatma koltukları ile yere düştüler. Uçaktaki 4 pilotun 3 tanesi yaşamını kaybetti, 1 tanesi çok ağır durumda.

TASS haber ajansının haberine göre Moskova’nın yaklaşık 190 kilometre (120 mil) güneybatısındaki Kaluga kenti yakınlarındaki olay yerine inceleme ekipleri gönderildi. 

Süpersonik uzun menzilli Tu-22M3 bombardıman uçakları Shaykovka hava üssünden eğitim uçuşu öncesinde olayın yaşandığı aktarıldı.

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR

Tu-22M3 bombardıman uçakları, Amerikan B-1B ile benzer bir tasarıma sahip. Uçak 4 kişilik mürettebatıyla göreve çıkıyor. İki pilot yan yana otururken seyrüseferci ve silah sistem subayı, kokpitin sol arka tarafında yer alıyor.

Tüm mürettebat KT-1M tipi fırlatma koltuğu üzerinde oturuyor. Sistem, uçak minimum 130 km/saat hızla ve 60 metre irtifada çalışacak şekilde tasarlanmış. Yani yerde, uçak havalanmadan meydana gelen olayda mürettebatın kurtulma şansı bulunmuyor. 

SON KAZA İKİ YIL ÖNCEYDİ

Tu-22 uçaklarının son kazası iki yılönce 22Ocak 2019 tarihinde meydana gelmişti. İniş sırasına uçak Olenegorsk meydanı pistinde yüksek hızla teker koyduktan sonra kontrolden çıkmış ve Tu-22 uçuş ekibinden kurtulan olmamıştı. 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala