Uçuş Emniyeti

Ukrayna uçağının kara kutusu Fransa’da açıldı

İran tarafından yanlışlıkla atılan füze ile düşürülen Ukrayna Havayolları’na ait Boeing 737-800 tipi uçağın kara kutuları, önceki gün Fransa’ya ulaşmıştı. Fransız kaza araştırma kurumu BEA tarafından teslim alınan kara kutular açıldı. 

BEA yaptığı açıklamada, CVR olarak adlandırılan kokpit ses kayıt ve FDR olarak adlandırılan uçuş veri kayıt cihazlarının açıldığını ve içindeki bilgilerin başarılı olarak indirildiği bilgisini paylaştı.

CVR ve FDR verilerinin incelenmesine yarın başlanacak. Bu işleme Fransız yetkililerin yanı sıra İran ve Ukrayna ekipleri de katılacak.

KALKIŞTA VURULDU

Olay, 8 Ocak 2020 tarihinde meydana gelmişti. Ukrayna Uluslararası Havayolları’na ait yolcu uçağı, Tahran’dan havalanmasından kısa süre sonra İran Devrim Muhafızlarına ait füze bataryası, uçağın radar izini muhtemel bir Amerikan uçağı olarak algılamıştı.

Olaydan saatler önce İran, 3 Ocak’ta İran Devrim Muhafızları’nın Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’yi Bağdat Havalimanı’na ulaştıktan kısa süre sonra drone saldırısı ile öldürmüştü. Bunun üzerine İran misillemede bulunmuş, Irak’ta bulunan ABD üslerine füze saldırısı yapmıştı. İran, bu saldırının üzerine ABD’den bir karşılık bekliyordu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı