Uçuş Emniyeti

Tanker uçakla F-35B çarpıştı

ABD’de meydana gelen kazada, yakıt ikmali için KC-130J’ye yaklaşan Amerikan Deniz Piyadeleri’ne ait F-35B, bilinmeyen bir nedenle çarpıştı. Kaliforniya Eyaleti semalarında meydana gelen olayda, F-35B pilotu uçağını fırlatma koltuğu ile terk etti. KC-10J ise mecburi iniş yaptı. Açıklamada her iki uçaktaki uçuş ekiplerinin sağlık durumunun iyi olduğu açıklandı.

Kaliforniya’daki El Centro Deniz Hava Üssü’nden kalkan KC-130J tanker uçak ile F-35B savaş uçağı, havada yakıt ikmali görevi planlandı. KC-130J’ye yaklaşan F-35B, bilinmeyen bir nedenle uçağa çarptı. Yapısal hasar meydana gelen iki uçaktan F-35B’nin pilotu fırlatma koltuğu ile atlamak zorunda kaldı. Pilot indikten kısa süre sonra arama kurtarma ekipleri tarafından bulunarak hastaneye kontrol için sevk edildi.

Uçağın sağ tarafındaki 3 ve 4 numaralı motorlarda ağır hasarın meydana geldiği KC-130J tipi tanker uçak ise Thermal Havalimanı’na mecburi iniş yaptı. Toprak alana çıkan KC-130J’yi uçuş ekibi emniyetle terk etti. Uçuş ekibinin sağlık durumlarının ise iyi olduğu açıklandı.

2018’de Deniz Piyadeleri’ne ait F-35B’yi pilot yaşanan motor arızası sonrasında fırlatma koltuğu ile terk etmişti. Uçak Güney Karolina’da Beaufort Deniz Piyadeleri Hava Üssü yakınlarında düştü. Pilot kurtuldu.

2019 yılında da Japon Hava Kuvvetleri’ne ait bir F-35A tipi uçak düşmüştü. Pilotun hayatını kaybettiği kazada bilinç kaybı yaşandığı ifade edildi.

 

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap