Uçuş Emniyeti

Tahliyede slide’tan elinde bavulla kaymak!

Geçen yıl inişte kırım geçirerek pist içinde yanmaya başlayan Rus Aeroflot Havayolları’na ait Sukhoi Super Jet tipi bölgesel uçağın kazasında 41 kişi hayatını kaybetmişti. Kazada çoğunluğu önde oturan 37 yolcu ve mürettebat kurtulmuştu.

Rusya Kaza Soruşturma Komitesi (MAK), geçen yıl 5 Mayıs’ta Moskova’daki Şeremetyevo Havalimanı’nda yaşanan kazanan ana raporunu açıkladı. Raporla birlikte tahliyenin detaylı olarak gösterildiği bir video da kamuoyu ile paylaşıldı. Bu olayda uçağı alevler sararken bir çok yolcunun elinde bavuluile öndeki kapıda açılan ‘slide’ yani şişme kaydıraktan kayarken ellerindeki bavullar dikkat çekti. Bu durum uçağın tahliyesini geciktirirken can kaybının artmasına neden oldu.

 

RAPORDA DİKKAT ÇEKEN DETAYLAR

Sukhoi Super Jet (SSJ) tipi batı yapısı motor ve avioniklere sahip Rus imalatı bölgesel uçak, kalkıştan kısa bir süre sonra sağ tarafına yıldırım isabet etmişti. Bunun üzerine pilotlar geri dönüş kararı aldı. Ancak uçak maksimum iniş ağırlığının 1600 kilogram üzerindeydi.

Yüksek hızla yaklaşma yapan uçak yüksek yan rüzgarla inmeye çalışırken windshear ikazı geldi. Piste 16 feet kala uçağın hızı 1780 knot’a kadar çıkmaştı. Sert bir şekilde teker koyan, uçakta ciddi  yapısal hasar meydana geldi. Sekerek pistte kaymaya başlayan uçak yandı. 

KAPTAN PİLOT HAKİM ÖNÜNE ÇIKACAK

İnişte kumandalar kaptan pilottaydı. 41 kişinin hayatını kaybettiği kaza sonrasında kaptan pilot raporla birlikte hakim önüne çıkacak. Rusya Soruşturma Komitesi Sözcüsü Svetlana Petrenko, Şeremetyevo Havalimanı’nda 5 Mayıs 2019 tarihinde kaza yapan Aeroflot Havayolları’na ait Sukhoi Superjet 100 yolcu uçağının kaptan pilotunun sert iniş yaptığını belirterek, “Devamında Yevdokimov’un kurallara aykırı eylemleri uçağın dağılmasına ve alev almasına yol açtı. Şeremetyevo Havalimanı kontrol kulesi ve arama-kurtarma ekiplerinin eylemleri incelendi. Bu eylemler trajediyi hiçbir şekilde etkiyemezdi” ifadelerini kullandı.

Karakutudan elde edilen verilerin, uçağın kaptan pilotunun eylemlerine doğru yanıt verdiğini kanıtladığını ve zanlının olası arızayla ilgili iddiasını yalanladığını anlatan Petrenko, davanın Rusya Başsavcılığı’na intikal ettirildiğini de sözlerine ekledi.

Etiketler

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap