Uçuş Emniyeti

SHGM’den 737 MAX uçaklarına onay

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), iki yılı aşkın süredir yerde bekleyen Boeing 737 MAX uçaklarının yeniden uçması konusunda Uçuşa Elverişlilik Direktifinin yayınlandı. Halen bu uçaklardan THY’nin 12 adet, Corendon’un da 1 adet filosunda bulunuyor. Ayrıca teslimat sürecinde ABD’de bekleyen THY, SunExpress ve Corendon’un da uçakları gelecek izni bekliyor.

 

SHGM tarafından B737 MAX uçaklarının yeniden uçuşuna onay verilen açıklama şöyle:

“Bilindiği üzere, 29 Ekim 2018 ve 10 Mart 2019 tarihlerinde yaşanan iki ölümlü kaza sonrası Boeing B737-8 ve B737-9 MAX uçaklarının uçuşları tüm dünyada olduğu gibi 12 Mart 2019 tarihinde Ülkemizde de durdurulmuştur.

Sonrasında, ilgili hava araçlarının yeniden hizmete alınması amacıyla hava aracı tasarımı sahibi Boeing şirketi ile ABD Havacılık İdaresi (FAA) tarafından Ülkemizin de arasında bulunduğu ilgili hava araçlarının hizmette olduğu ülke havacılık otoriteleriyle gerekli tedbir ve uygulanması gereken işlemlere yönelik çalışmalar yapılmıştır.

Bu kapsamda, yürütülen çalışmalar neticesinde Genel Müdürlüğümüz tarafından Ek’te yer alan Uçuşa Elverişlilik Direktifi (UED-2021/0001) hazırlanmıştır.

Bu bağlamda, anılan Uçuşa Elverişlilik Direktifi (UED)’nin uygulanması koşuluyla Ülkemiz ilgili operatörlerinde bulunan Boeing B737-8 ve B737-9 MAX tipindeki uçakların yeniden hizmete alınması Genel Müdürlüğümüzce uygun olarak değerlendirilmiştir”

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala