Uçuş Emniyeti

Samsun’da gövde üzerine indi

Samsun Çarşamba Havalimanı’nda bu sabah meydana gelen olayda, iniş takımı açılmayan VI 3 tipi ultralight sınıfı uçak, pistin paralelindeki çimlik alana gövde üzerine iniş yaptı. Uçakta bulunan Pilot Mesut Göçer, inişten yara almadan kurtuldu. Uçakta hafif hasar meydana geldi.

Bu sabah erken saatte Konya Havalimanı’ndan TC-UTB tescilli VI 3 tipi tek motorlu ultralight sınıftaki uçağı ile havalanan Pilot Mesut Göçer, saat 08.30’da Samsun Havalimanı kulesi ile temasa geçti. İniş için izin alan Pilot Göçer alçalarak pisti karşıladı.

Ancak meydana gelen arıza nedeniyle uçağının iniş takımı açılmadı. Pas geçerek yükselen Göçer, havada yaptığı denemenin ardından sonuç alamayınca mecburi iniş yapacağını söyledi. Pistin hava trafiğine kapanmasının önüne geçilmesi için kule Pilot Göçer’i pist kenarında bulunan ve zaman zaman planör uçuşları için de kullanılan çim alana yönlendirdi.

Yakıtını azaltan ve başarıyla inen Göçer’i yerde ARFF olarak adlandırılan itfaiye ve kurtarma ekipleri hazır bekledi. Uçağının yerde durmasının ardından Pilot Göçer kokpitten çıktı. Uçağın etrafında herhangi bir riske karşılık önlem alındı.

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Çok güzel bir uçakmış; üzüldüm valla. İnşallah fazla bir hasar oluşmamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap