Uçuş Emniyeti

Pegasus kaptan pilotu ev hapsinde tutulacak

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda meydana gelen kaza sonrasında tutuklanan Kaptan Pilot M.A. ev hapsi koşulu ile tahliye edildi. M.A. yargılama sürecinde ev hapsinde tutulacak.

5 Şubat 2020 tarihinde meydana gelen olayda, İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan gelen Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı, Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniş sırasında pistten çıkmıştı. Güvenlik duvarına çarparak durabilen uçakta bulunan 3 yolcu hayatını kaybetmiş, 180 yolcu da yaralanmıştı.

Uçağın kaptan pilotu M.A. hastanedeki tedavisinin ardından savcılık tarafından Kartal Adliyesi’ndeki ifadesi sonrasında tutuklanmıştı. Bu tutuklanmaya Türkiye’den TALPA, Hava-Sen, Hava-İş itiraz ederken Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e IFALPA (Uluslararası Havayolu Pilotları Federasyonu) bir mektup yazmıştı.

 

TALPA’DAN AÇIKLAMA

Ev hapsi kararı arkasından Türkiye Havayolu Pilotları Derneği Yönetim Kurulu bir açıklama yaptı:

“5 Şubat 2020’de yaşanan üzücü uçak kazasından sonraki süreçte, Kaptan Pilot M.A.’nın  tutuklanması camiamızı derinden üzmüştü. Kaza incelemenin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi ve havacılığımızın emniyet seviyesinin gelmiş olduğu noktadan geriye gitmemesi için yargının bu kararını yeniden değerlendirilmesi yönünde başta TALPA olmak üzere yurt içi ve yurt dışı birçok kesimden çağrılar gelmişti.

Bugün aldığımız tutukluluğunun ev hapsi şartıyla kaldırılması haberi hukuk sistemimizin bu konuya verdiği önemin ve uçuş emniyetinin tesisi konusundaki desteğinin işaretidir.

Bu vesileyle, devam etmekte olan kaza inceleme çalışmaları, olayın doğrudan ve katkıda bulunan sebeplerini raporla açıklayana kadar, profesyonellikten uzak açıklama ve yorumlardan kaçınılmasının bu sürecin sağlıklı yürütülmesi konusunda büyük önem taşıdığını vurgulamayı görev saymaktayız.

Yargı sistemimize camiamız adına teşekkür ederiz”

Etiketler

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Olması gereken en başta yapılması gereken yapılmış.Dünyayi yüzümüze güldürdük.Gol hava yolları kazasında dahi pilotlar ev hapsinde tutulmuştu ki Amerikalı otoriteler mesala ceza yargısını Brezilya’ya devretmişlerdi ama rapor açıklanana hapiste tutulmalarına karşı çıkmışlardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı