Uçuş Emniyeti

IFALPA’dan Bakan Gül’e mektup

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda pistten çıkan Pegasus uçağı kazası sonrasında tutuklanan Kaptan Pilot için Uluslararası Havayolu Pilotları Derneği Federasyonu (IFALPA) harekete geçti. IFALPA, tutuklanmaya itiraz için Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e mektup yazdı.

IFALPA mektubunda birliğin 100’den fazla ülkede 100 bin pilotu temsil ettiğine ve 1948’den bu yana varlığını sürdürdüğüne dikkat çekti

“IFALPA, Türkiye Cumhuriyeti Savcısının İstanbul Sabiha Gökçen havaalanında (LTFJ) pistten çıkan Pegasus Havayollarına ait PC2193 sefer sayılı ve B737 tipi uçağı kaptan pilotunun tutuklanma kararını dehşetle karşılamıştır.

Kaza nedeniyle zaten yoğun psikolojik baskı altında olan pilotların, cezalandırma kararı, benzer bir olayın tekrar olmasını engellemeyecektir.

Pilotların tutuklanması, ICAO Ek 13 ve 19 ve AB Yönetmeliği 376/2014 tarafından ortaya konan pozitif güvenlik kültürü ilkeleri ve teknik uzmanların çalışmaları için tam bir ihmal göstermektedir.

Ayrıca halk, pilotların kasıtlı davranışlarından kazanın meydana geldiği sonucuna varmasına neden oluyor.

Doğrudan uçak olaylarına veya kazalarına karışan pilotlar ve diğer havacılık uzmanları, güvenlik birimlerine doğru ve eksiksiz bilgi vermeleri için teşvik edilir. Bu sayede ilgili güvenlik önerileri belirlenebilir.

Bununla birlikte, birçok olay hala bildirilmemektedir. Çünkü ilgili kişiler, adil muamele görmeyeceklerine ve düzenleyici makamların cezai eylemlerinden korkmaktadır.

IFALPA, yasal yansımaların toplumumuzda bir yeri olduğunu, örneğin kuralların kasıtlı ihlali, ağır ihmal veya umursamaz davranışların olduğu ve pilotların eylemlerinden sorumlu olduklarını kabul eder.

Ancak bunlar, ayrıntılı bir teknik araştırmanın ardından belirlenebilir.

Gözaltı ve ceza, tanım gereği kasıtsız olan hataların ortaya çıkmasını engellemez.

Her olay otomatik olarak cezai kovuşturmaya yol açarsa, olaylarda raporlama eksikliği artacaktır. Bu yüzdende havacılık güvenliği kritik Bilgilerin gizlenmesi sebebiyle tehlikeye girecektir.

IFALPA olarak Kaptan Aslan’ın derhal serbest bırakılması çağrısında bulunmak istiyoruz.

Bu sayede soruşturmaya özgürce katılabilir ve bu trajik kazanın sebeplerini belirlemede yardımcı olabiliriz”

Etiketler

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı