Uçuş Emniyeti

Patlayan motorlar, düşen parçalar

Dün meydana gelen iki ayrı olayda United Havayolları’nın Boeing 777 tipi yolcu uçağının havada motoru patladı. Diğer olay ise Hollanda’da Maastrich Havalimanı’nda meydana geldi. Kalkış sırasında Boeing 747-400 tipi kargo uçağının motor parçaları düştü.

United Havayolları’na ait Boeing 777-200 tipi yolcu uçağı, dün Denver-Honolulu seferini yapmak üzere havalandı. Ancak kalkıştan kısa bir süre sonra havada patlama sesi geldi. Uçağın sağ tarafta yer alan iki numaralı motoru alevler içinde kaldı. 13 bin 500 feet geçilirken meydana gelen uçakta, Pratt & Whitney PW4000 tipi motorun dış parçaları Colorado’nun Broomfield şehrinin üzerine düştü.

 

Pilotlar kalkıştan kısa süre sonra meydana gelen olayın ardından acil durum ilan etti ve teker kestikten 23 dakika sonra Denver Havalimanı’na indi. Yolcular terminale alınırken uçak teknik ekipler ve olayı araştıracak olan NTSB ekipleri tarafından incelemeye alındı.

PİLOTLARIN TELSİZ KONUŞMALARI:

 

BOEING 747-400’DEN PARÇA DÜŞTÜ

Longtail Aviation’a ait B747-400F kargo uçağının Hollanda Maastrich Havalimanı’ndan kalkışı sonrasında motor arızası yaşadığı açıklandı.

New York JFK seferi için havalanan uçağın tırmanışını sürdürdüğü sırada motor arızası yaşadığı belirtilirken, 1 numaralı motorda (Pratt&Whitney imalatı PW4056) yaşanan patlama sonrasında parçaların Meerssen kasabasına saçıldığı ve çevredeki bazı araçlarda hasar meydana geldiği rapor edildi.

Motor arızası nedeniyle uçağın bir süre havada yakıt boşalttığı ardından da Belçika’nın Liege Havalimanı’na acil indiği belirtildi. Olaya ilişkin soruşturma başlatılırken, B747’nin Liege’de bakıma alındığı açıklandı.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala