Uçuş Emniyeti

Motor pallerinde çatlak tespit edildi

United Havayolları’nın Denver’dan kalkıştan kısa süre sonra motoru patlayan Boeing 777 uçağının olayının ardından kazayı araştıran NTSB (Ulusal Ulaştırma Emniyet Dairesi) ilk incelemesini tamamladı. Motorun iki palinde çatlak tespit edildi. Olay sonrasında Pratt&Whitney motoru kullanan tüm Boeing 777 uçakları yere inmişti.

Uçuş, Denver-Honolulu seferi sırasında meydana gelmişti. Kalkıştan yaklaşık dört dakika sonra, uçak 12.500 feetten geçerken pilotlar, türbülanstan az etkilenmesi için 23.000 feet’e tırmanmaya karar verdi. Motor gücü artırıldı. 

Bu sırada sağ motorda bir patlama sesi duyuldu. Kokpitte yangın ikaz lambaları yandı. Motorda iki yangın tüpünü patlatan pilotlar, yangının durmadığını tespit etti. Hemen Denver’a iniş için planlama yapıldı. Uçak emniyetle inişini gerçekleştirdi.

????

BOEING 777’LER YERE İNDİ

Henüz havacılık otoriteleri bir karar almadan United Havayolları filosundaki 24 adet Pratt & Whitney motorlu Boeing 777 uçaklarını yere indirdi. Soruşturma ile birlikte bu adımı Japon Sivil Havacılık Bürosu’nun Japan Airlines ve All Nippon Airways’e ait Pratt & Whitney motorlu uçaklarını yere indirmesi izledi. Korean Air ve Asiana da bu kararı izledi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

NTSB, olayın bildirilmesi üzerine bir soruşturma başlattı. İnceleme ekibi oluşturuldu. Araştırma ekibine NTSB üyelerine ek olarak Boeing, Pratt & Whitney, United Airlines, FAA ve Havayolu Pilotları Derneği temsilcileri de yer aldı. NTSB uçağın CVR ve FDR yani kara kutularını sökerek inceleme için Washington D.C.’deki ana merkezine gönderdi. Uçuş ekibinin de ifadesi alındı.

İKİ PAL EKSİK

Sağ motorun ilk incelemesinde, motorun iki palinin eksik olduğu anlaşıldı. Müfettişler, Denver mahallelerine düşen motordaki enkazı kurtarmak için yerel yetkililerle işbirliği yaptı. Motoru bozan pallerin ön analizinde çatlak tespit edildi. Motor için kapsamlı çatlak kontrolü 2016’da yapılmış bunu 2018’deki inceleme takip etmişti.

Bu ilk bulguyu yanıt olarak Pratt ve Whitney, denetimler arasındaki süreyi 1.000 uçuş saatine düşürmek için kullanıcılara bir tavsiye gönderdi. Ertesi gün FAA, uçağın bir sonraki uçuşundan önce havayollarının etkilenen motorlardaki pallerin incelemesini gerektiren bir acil uçuşa elverişlilik direktifi yayınladı. 

NTSB soruşturması United 328 olayına devam edecek, ancak sağlanan güncelleme bu olaya neyin sebep olduğuna dair bir fikir veriyor. Nihai bir rapor muhtemelen 2021’in sonlarına kadar yayınlanması bekleniyor. Ancak uzmanlar verileri incelediğinde kazanın muhtemel metal yorgunluğu olan pallerin etkisi ile meydana gelmiş olabileceğine dikkat çekiyor.

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap