Uçuş Emniyeti

İzlanda kayıp pilotu arıyor

Şeref SEZGİN

Önceki gün İzlandalı havacıların çok sevdiği, hava fotoğrafçısı Haraldur Diego, Cessna 172 tipi uçağı ile havalandıktan sonra kayboldu. Sert kış şartlarının yaşandığı İzlanda’da 500 kişilik arama/kurtarma eki.i Diego’yu arıyor.

Aynı zamanda uçak sahipleri ve amatör pilotların bir araya gelerek kurduğu AOPA İzlanda’nın da başkanı olan Diego, önceki gün kendine ait Cessna 172 uçağı ile iki saatlik uçuş için Reykjavik’ten yerel saatle 13.00’te havalanmıştı.

Uçağın başkent Reykjavik’in 50 kilometre doğusundaki Thingvellir Ulusal Parkı bölgesinde radardan kaybolduğu sivil havacılık yetkilileri tarafından açıklandı. Uçağında kendisi ile birlikte ABD, Hollanda ve Belçika vatandaşı üç turist bulunuyordu.

Hava fotoğrafçısı

İzlanda’nın en sevilen genel havacılık pilotu; İzlanda AOPA başkanı Haraldur Diego çok renkli bir kişilik idi. Hava fotoğrafları tüm dünyadaki dergilerde yayınlanırdı. Yaşamını İzlanda’da havacılığa adayan bir kişi idi.

İzlanda’da büyük yas diye gazeteler manşet attı. Fakat halen uçağa ulaşılamadı. 500 arama kurtarma görevlisi, helikopterler karla kaplı Thingvellir’de tekneler, dalgıçlar aramayı sürdürüyor.

Havacılık yetkilileriyle kalkıştan yaklaşık bir saat sonra temasa geçerek pozisyon bilgi verdiğini ve herhangi bir tehlike sinyali göndermediğini belirttiler.

Arama kurtarma ekipleri uçağın radardan kaybolduğu İzlanda’nın en büyük ikinci gölü olan ve  UNESCO Dünya Mirası listesindeki Thingvellir Ulusal Parkı’nın üzerine düşmüş olabileceği yönünde bulgular olduğunu açıkladı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala