Uçuş Emniyeti

İsrail’de askeri Grob eğitim uçağı düştü

İsrail Hava Kuvvetleri’ne ait Grob G-120A-I tipi pervaneli eğitim uçağı Mishnar HaNegev, Beersheba yakınlarında düştü. Uçakta bulunan öğretmen ve öğrenci pilot hayatını kaybetti.

24 Kasım’da meydana gelen kazada, olayın kalkıştan kısa süre sonra meydana geldiği açıklandı. Boş alana düşen uçak yanarken Grob G-120A-I tipi uçakta bulunan 42 yaşındaki Öğretmen Pilot Binbaşı  Kibbutz Shoval ile 19 yaşındaki Askeri Öğrenci Pilot Lihu Ben-Bassa olay yerinde hayatını kaybetti. Öğrenci pilotun 4 ay önce uçuş eğitimine başladığı ve toplam15 saat uçuş tecrübesi olduğu bilgisi paylaşıldı.

Alman tasarımı Grob G-120A-I, iki kişilik, öğretmen ve öğrenci pilotun yan yana oturduğu, yüksek akrobasi özelliğine sahip eğitim. uçağı. Saatte en fazla 319 km hıza çıkabilen uçakta kullanılan motor ise 260 beygir gücündeki Lycoming AEIO-540-D4D5. 

Grob G-120 serisinin askeri olarak kullanıcıları arasında Meksika, Kenya, İsrail, Kanada ve Fransız Hava Kuvvetleri yer alıyor. Pilot adayları başlangıç eğitimlerinden sonra uçuşlarına daha yüksek performanslı turboprop veya jet uçaklarla devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap