Uçuş Emniyeti

Isparta kazası için araştırma önergesi

Isparta Havalimanı’na iniş sırasında düşen World Focus Havayolları’na ait, AtlasJet yolcularını taşıyan uçak kazası için CHP araştırma önergesi verdi. 30 Kasım 2007 tarihinde meydana gelen kazada aralarında bilim insanlarının da oldu 57 kişi hayatını kaybetmişti.

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz imzası ile verilen araştırma önergesinde 30 Kasım 2019 tarihinde zaman aşımına uğrayan kaza ile ilgili olarak “Sabotaj iddialarının odağında yer alan konu ise kazada hayatını kaybeden bilim insanlarının ‘Nükleer enerjinin gelecekteki yakıtı’ olarak tabir edilen toryum elementinden yakıt üretme teknolojisi üzerine kayda değer çalışmalara imza atmış olmalarıdır. Boğaziçi Üniversitesinden Prof. Dr. Engin Arık, Araştırma Görevlisi Özgen Berkol Doğan, Yüksek Lisans Öğrencisi Engin Abat ile Doğuş Üniversitesinden Prof. Dr. Şenel Fatma Boydağ, Doç. Dr. İskender Hikmet ve Araştırma Görevlisi Mustafa Fidan’ın başı çektiği bu büyük proje; zengin toryum rezervlerine sahip Türkiye’yi yakın gelecekte enerji devi bir ülke konumuna getirebileceği gibi, ayı zamanda dünyanın da enerji haritasını değiştirebilecek kadar önemli bir projeydi” ifadeleri yer aldı.

Kazada, havayolu ile ilgili bir çok iddia ortaya atılmıştı. Uçakta bulunan bir çok sistem arızalı, pilotlar ise gece uçuşunda ilk defa Isparta’ya gönderilmişti. AtlasJet yolcularını taşıyan World Focus havayolları kazadan kısa süre sonra adını Anka olarak değiştirse de iflas etmişti.

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap