Uçuş Emniyeti

İnişte motorları mı vurdu?

Karaçi’de 22 Mayıs’ta meydana geler Pakistan Havayolları (PIA) kazasıyla ilgili bilgiler giderek netleşirken, pilotların ilk yaklaşmada yüksek kaldıkları, uzun oturdukları ancak tekerlekler piste değmesinden sonra pas geçerken İkinci Pilotun iniş takımlarını erken toplamasıyla motoru vurduğu  ortaya çıktı.

PIA(nın PK8303 sefer sayılı uçağı, Lahor’dan kalkmış, Karaçi’ye iniş için alçalıyordu. Ancak uçak yüksek kalmıştı. Pist başına 3 deniz mili kala uçak 3500 feet irtifadaydı. 

Piste oturuş geç oldu. Duracak mesafe uçuşu riski sokuyordu. Pilotlar pas geçmeye karar verdi.

Gaz kolları açıldı. Ancak uçak daha yerden kesilmeden İkinci pilot iniş takımlarını topladı. Özellikle ana iniş takımlarının toplanmaya başlamasıyla, motorlar pistle temas etti. Ancak bu temas sırasında motorda ciddi hasar oluştu.

Airbus A320 pistten kesildi. Tırmanış başladı. Pilotlar tekrar deneyeceklerini söyleyerek soldan dönüşle iniş planladılar. 

Ancak iki motor oluşan hasar nedeniyle kısa süre sonra durdu. RAT olarak adlandırılan RAM Air Turbine sistemi devreye alındı. Bu sistem, küçük pervanesi ile elektrik üreterek sistemlerin çalışmasını sağlıyordu.

Ancak derin bir çöküş ile birlikte uçak, piste 1350 metre kala yerleşim birimine vurdu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala