Uçuş Emniyeti

İngiltere ve Yunanistan’da arka arkaya iki askeri uçak kazası

Akdeniz’de önce İngiliz Kraliyet Deniz Kuvvetleri’ne ait F-35B, arkasından da Andravida Hava Üssü’ne inişte Yunan Hava Kuvvetleri’ne ait F-16 Block 52+ uçağı düştü. Her iki olayda da pilotlar fırlatma koltuklarını kullanarak kurtuldu. Yunanlı pilotun atlama sırasında yaralandığı açıklandı. 

“Şu an daha fazla yorum yapmak uygun olmaz”

Kazanın bilgisini ilk olarak Kraliyet Donanması paylaştığı twitter mesajı ile duyurdu. 17 Kasım’da gerçekleşen olayla ilgili olarak şu açıklama yapıldı: 

“HMS Queen Elizabeth’ten bir İngiliz F-35 pilotu, bu sabah Akdeniz’deki rutin uçuş operasyonları sırasında uçağını fırlatma koltuğu ile terk etti. Pilot güvenli bir şekilde gemiye geri döndü ve bir soruşturma başlatıldı, bu nedenle şu anda daha fazla yorum yapmak uygun olmaz”

Donanma, açıklamada “daha fazla yorum yapmak uygun olmaz” cümlesi kullanarak spekülasyon yapılmamasını istedi.

Halen HMS Queen Elizabeth gemisinde 8 adet İngiliz F-35B uçağı ile 10 adet de ABD Deniz Piyadeleri’ne ait F-35B bulunuyor. Gelen bilgilere göre bazı İngiliz pilotlar, ABD uçaklarıyla da uçuyor. Ancak kazada İngiliz F-35B’sinin düştüğü belirtildi.

Donanma kaza ile ilgili olarak soruşturma başlattı. Enkazın çıkartılarak bu konuda araştırmaların yapılacağı ifade edildi.

ABD’de iki, Japonya’da da bir F-35 kazası meydana gelmişti. İsrail Hava Kuvvetleri’ne ait bir F-35 de ağır hasar aldıktan sonra inebilmişti. Uçağın kuş sürüsüne girdiği iddia edilirken Suriye hava savunma sisteminin vurduğu iddialarını ise İsrail yalanlamamıştı.

Yunan F-16’sı düştü

Yunan Hava Kuvvetleri’ne ait F-16 Block 52+ tipi uçak, dün eğitim uçuşu için Andravida Hava Üssü’nden havalanmıştı. Eğitimin tamamlanmasının ardından inişe geçen uçak, yaklaşma sırasında düştü. Pilot fırlatma koltuğu ile F-16’yı terk etti. Pilotun yaralı olarak kurtulduğu açıklandı.

Halen Andrevida Hava Üssü, Yunan Hava Kuvvetleri’nin ve son yıllarda da yabancı hava kuvvetlerinin tatbikat eğitim merkezi olarak kullanılan üsler arasında yer alıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala