Uçuş Emniyeti

FAA, Boeing 737 MAX testlerine başlıyor

Amerikan Havacılık Otoritesi FAA, yarından (29 Haziran 2020) itibaren Boeing ile 737 MAX testlerine başlıyor. 2018 ve 2019 yıllarında yaşanan iki kazanın ardından uçaklar 13 Mart 2019 tarihinde yere inmişti.

Aralarında Türk Hava Yolları ve Corendon’un da olduğu çok sayıda havayoluna 400’e yakın 737 MAX teslim edilmişti. 650 uçak ise üretim hattından çıkmış ve teslimat için bekliyordu. Boeing, havayollarına son bir yıl içinde ciddi tazminat rakamları ödemek zorunda kaldı.

MCAS VE YENİ YAZILIM

Kazalar, MCAS olarak adlandırılan Manevra Karakteristikleri Takviye Sistemi’nin istem dışı harekete geçerek uçağın dalmasına ve pilotların da dalıştan 737 MAX’leri çıkartamaması nedeniyle meydana gelmişti. Boeing yeni bir MCAS hazırladı. Uçağın yazılımı tekrar elden geçirildi.

Uzun süren simülasyon testlerinin ardından modifiye edilen 737 MAX’in 7 modeli 29 Haziran’dan itibaren FAA ile birlikte test edilecek.

TESTLERİ GEÇERSE SERTİFİKA ALACAK

FAA testlerini uçak geçerse yeniden uçabilmek için sertifikaya kavuşacak. Bunu Avrupalı havacılık otoritesi EASA’nın testleri izleyecek. İşlerin planlandığı gibi gitmesi durumunda uçağın temmuz ayı sonunda hizmete girmesi bekleniyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı