Uçuş Emniyeti

EASA 737 MAX testlerini tamamladı

Uzun süredir tekrar uçmak için çalışmaların yapıldığı Boeing 737 MAX yolcu uçakları için tekrar sertifikasyon sürecinde önemli bir aşama daha gerçekleştirildi. Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA), Kanada’nın Vancouver kentinde 737 MAX testlerini tamamladı. Testler toplam bir hafta sürdü.

Arka arkaya yaşanan iki ölümlü kaza sonrasında uçuşları yasaklanan Boeing 737 MAX’in yeniden havalanabilmesi için çalışmalar sürüyor. Amerikan Federal Havacılık Dairesi’nden (FAA) sonra Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA) da 737 MAX’in sertifika test uçuşunu tamamladı.

Sertifika uçuşları, seyahat kısıtlamaları nedeniyle test uçuşları Kanada’nın Vancouver şehrinde gerçekleştirildi. Testler 7 Eylül’de başladı. Flightradar24’te yer alan verilere göre uçak hafta boyunca, Seattle’daki Boeing Field Havalimanı’nda (BFI), Vancouver Uluslararası Havalimanı’nda (YVR) ve Moses Lake Grant County Uluslararası Havalimanı’nda (MWH) görüldü. 737 MAX, 30 dakikadan iki saate kadar süren zamanlarda havada kaldı.

Dar gövdeli uçak için EASA tarafından Vancouver’den önce Londra Gatwick Havalimanı’nda simülatör testleri gerçekleştirildi.

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala