Uçuş Emniyeti

Düşürüldü mü, çarpıştı mı?

İdlib/Suriye’de dün ABD yapısı MQ-9 Reaper tipi Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) düşmüştü. İdlib’in kırsal bölgesinde meydana gelen olayda omuzdan atılan MANPAD olarak adlandırılan füze ile düşürüldüğü iddia edilen SİHA ile ilgili farklı bir bilgi geldi.

Amerikan Ordusu’nun yayın organı militarytimes.com sitesi ise MQ-9’ların havada çarpıştığı haberini paylaştı. İki Reaper’in bölgede olduğuna dikkat çeken site, alınan ilk bilgilere göre SİHA’ların kontrolden çıktığı ve çarpışma sonrasında düşme ihtimaline çekti. Bölgede uçuşları sırasında düşü anı ise farklı kameralar tarafından çekildi.

Silahlı keşif görevlerinde kullanılan MQ-9’lar, General Atomic şirketi tarafından tasarlandı. Honeywell imalatı TPE331-10 serisi turboprop motoru ile 36 0 kilogramı gövde içinde, kanat altında da 1700 kilogram yük veya mühimmat taşıyabiliyor.

Maksimum kalkış ağırlığı 4 bin 760 kg olan Reaper, saatte 313 km seyir hızı ile 1900 kilometrelik alanda operasyon yapabiliyor. 50 bin feet irtifaya kadar çıkabilen MQ-9, ABD Ordusu’nun ana İHA sistem gücünü oluşturuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap