Uçuş Emniyeti

Dava 6 yıl sonra başladı

Ukrayna’da Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki bölgede atılan füze ile düşürülen Malezya Havayolları’na ait yolcu uçağının davası, 6 yıl sonra Hollanda’da başladı. 17 Temmuz 2014’te Amsterdam’dan Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’a uçan MH17 sefer sayılı Malezya Havayolları’na ait Boeing 777’nin düşürülmesi sonrasında 10 ayrı ülkeden 298 yolcu ve mürettebat hayatını kaybetmişti. Uçağın Buk tipi Rusya’daki bir üsten bölgeye getirilen ve yerden havaya atılan füze ile düşürüldüğü ortaya çıkartılmıştı.

Amsterdam’da başlayan davada yargıçların önüne çıkacak dört kişinin üçü Rusya (Igor Girkin, Sergei Dubinsky ve Oleg Pulatov), biri ise (Leonid Kharchenko) Ukrayna vatandaşı. Ancak sanıklar gıyaplarında yargılanacaklar. Rusya bu kişileri iade etmezken, olayla ilgilerinin de olmadığı iddiasında. Davanın görgü tanıkları ise 13 kişi. Kimlikleri gizli tutularak davada tanıklık yapacaklar.

DAVA SCHIPHOL HAVALİMANI’NDA 

Amsterdam’dan Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’a giden MH-17 sefer sayılı uçaktakilerin 193’ü Hollanda vatandaşıydı. Dava, uçağın havalandığı Amsterdam Schipol Havalimanı’nda yoğun güvenlik önlemleri altında görülüyor.

Etiketler

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap