Uçuş Emniyeti

Bu güne kadar kaç F-35 düştü?

Eglin Hava Üssü’nde 19 Mayıs 2020 tarihinde meydana F-35 kazasıyla birlikte düşen F-35 sayısı üçe ulaştı. İşte yaşanan önemli kazalar:

28 Eylül 2018: Amerikan Deniz Piyadeleri’ne ait F-35B’te yakıt sisteminde arıza meydana geldi. Deniz Piyadeleri’nin Beaufort Güney Karolina’da üssüne yakın inişe gelen uçaktaki arıza nedeniyle pilot F-35B’yi fırlatma koltuğu ile terk etti. 

Donanma ve Deniz Piyadeleri tarafından kullanılan F-35’lerin B ve C modellerinin 11 Ekim 2018 tarihine kadar uçuşları durduruldu. İnceleme sonrasında yakıt sisteminde değişikliğe gidildi. Sonrasında Hava Kuvvetleri modeli olan F-35A’ların da yakıt sistemi değiştirildi.

9 Nisan 2019: İlk ölümlü kaza, Japon Hava Kuvvetleri’nde yaşandı. F-35A, Misawa Hava Üssü’nden kalktıktan sonra Pasifik Okyanusu’nda kayboldu. Arama-kurtarma çalışmalarında enkaza ve pilota ulaşılamadı. Haziran 2019’da Amerikan ve Japon Donanması’nın yaptığı ortak çalışma okyanusta enkaz bulundu. Kıyıdan 135 kilometre açıkta bulunan enkaz parçalarından yapılan değerlendirmede uçağın anormal duruma girdiği ancak çıkış için pilotun hiç bir kumanda vermediği belirlendi. Raporda pilotun disoryente olduğu ve kazanın bu nedenle meydana geldiği ifade edildi. Japonya enkazın bulunup ilk incelemenin yapılmasına kadar filosunu yere indirdi.

19 Mayıs 2020: Amerikan Hava Kuvvetleri’ne ait F-35A, Etlin Hava Üssü’nden eğitim uçuşu için havalandı. Uçakta meydana gelen arıza sonrasında pilot fırlatma koltuğunu kullandı. Pilotun durumunu iyi olduğu açıklandı.

AĞIR HASAR NEDENİYLE UÇAK HİZMETTEN ÇIKARTILDI

23 Haziran 2014: Eglin Hava Üssü’nde meydana gelen olayda, F-35A’da yangın çıktı. Pilot acil durum bilgisi ile üsse indi. Yapılan incelemede, uçakta çıkan yangın nedeniyle 50 milyon dolarlık hasarın oluştuğu belirlendi. Uçak hizmetten çıkartıldı. İncelemenin tamamlandığı 3 Temmuz 2014 tarihine kadar tüm F-35’lerin uçuşları durduruldu. Raporda, motor içindeki üçüncü pal ünitesinde kopmanın meydana geldiği ve etrafa saçılan pallerin motor ve gövdeye çarparak yangın çıkardığı belirlendi.

Etiketler

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap