Uçuş Emniyeti

B-2 İnişte toprağa çıktı

Askeri havacılık dünyasının birim fiyatı 2 milyar dolar ile en pahalı uçak unvanını uzun süredir elinde tutan B-2 bombardıman uçağı, 14 Eylül’de Missouri’deki Whiteman Hava Üssü’ne inişte pistten çıktı.

Toprak alanda durabilen uçakta hidrolik arızası meydana geldiği, ana iniş takımlarından birinin iniş sırasında katlandığı ve gövdede hasar oluştuğu açıklandı. Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Rutin eğitim uçuşunun ardından inişe gelen pilotlar, kuleye hidrolik arızası yaşadıkları bilgisini paylaştı. Yerde ve uçakta hazırlıkların tamamlanmasının ardından B-2 bombardıman uçağı Whiteman Hava Üssü’nün tek pistine teker koydu.

Ana iniş takımlarından biri çökerek katlanan uçağı pilotlar pistte tutmaya çalıştı. Ancak B-2 istikamet kaçırarak pistten çıktı ve toprak alanda durdu. 

Üs tarafından yapılan açıklamada olay doğrulanırken B-2’de gövde hasarı oluştuğu bildirildi.

UYDU FOTOĞRAFI İLE ORTAYA ÇIKTI

Kazadan kısa bir süre sonra Whiteman Hava Üssü’nün güncel uydu fotoğrafı paylaşıldığında ise B-2’nin olayı tekrar gündeme geldi. Daha önceden de kalkış sırasında kontrolden çıkan B-2 pist içine düşmüş ve iki pilot uçağı fırlatma koltuğu ile terk etmişti.

21 ADET ÜRETİLDİ

Northrop Grumman ana yükleniciliğinde hayata geçirilen stratejik Stealth bombardıman uçağı B-2 projesinde ilk uçuş 17 Temmuz 1989 tarihinde yapıldı. Toplam test için dahil 21 uçak üretildi. 10 bin kilometreyi aşan menzile sahip uçak, 1990’lardan itibaren Amerikan Hava Kuvvetleri tarafından çok sayıda operasyonda kullanıldı.

Halen Northrop Grumman B-2’lerin yerini alacak B-21 projesi üzerinde çalışmalarını sürdürüyor:

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap