Uçuş Emniyeti

Albay’ın özel uçağıyla geçirdiği kazanın ön raporu açıklandı

Amerikan Hava Kuvvetleri’nde görev yapan Albay Deane E. Thomey kullandığı Piper PA-32 tipi tek motorlu özel uçağıyla 22 Ekim’de bir kaza geçirmişti. Olayda uçakta yolcu olarak uçan kızı 24 yaşındaki Madeline Thomey hayatını kaybederken halen Albay Thomey yoğun bakımda tedavisinin devam ediliyor.

Kazayla ilgili olarak Amerikan Hava Kuvvetleri ön kaza raporunu kamuoyu ile paylaştı. Kaza, motor arızası nedeniyle meydana geldiğine dikkat çekti. Bu tür açıklamaları normalde NTSB yaparken ABD Hava Kuvvetleri’nin olayda aktif olarak görev yapan askerin olması nedeniyle yaptığı ifade edildi.

Piper PA-32R-300 tipi uçakla Lowcountry Bölgesel Havalimanı’ndan kalkan Thomey, 6 bin feet irtifada uçuşunu sürdürüyordu. South Carolina yakınlarına geldiğinde, motor sorunu yaşamaya başladı. Mecburi iniş kararı alan Thomey, en yakın meydan Lowcountry bölgesel havalimanına yöneldi fakat hızla çöken uçakla meydanı tutturamayacağını anladı. Piste yaklaşık 3 deniz kili kuzeyindeki alana inmek zorunda kaldı. Bölge ormanlıktı.

Mecburi inişte Albay Thomey uçağı ‘stall’ ederek süratsiz bir şekilde ilk teması sağlamaya çalıştı. Ancak aldığı darbelerin ardından olay yerinde kızı Madeline Thomey hayatını kaybetti. Arama kurtarma ekipleri Albay Thomey’i ağır yaralı olarak enkazdan çıkartabildi.

Albay Thomey, 111. Taaruz Filo Komutanıydı. Halen bu filo, MQ-9B tipi İHA sistemleri kullanıyor. Thomey, Mississippi’deki Columbus Hava Kuvvetleri Üssü’nde pilot eğitimini Kasım 1996’da bitirerek hava kuvvetlerine katılmıştı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala