Uçuş Emniyeti

A-10 ile gövde üzerine inişe ödül

Üç yıl önce A-10 uçağı ile yaşadığı acil durum sonrasında gövde üzerine mecburi iniş yapan Binbaşı Brett DeVries’e Seçkin Uçucu Ödülü verildi. Michigan Hava Ulusal Muhafız Gücü’nde görev yapan Binbaşı Brett DeVries, 20 Temmuz 2017 tarihinde A-10’un kokpitinin dağılması ve iniş takımlarının açılmaması üzerine mecburi iniş yapmıştı.

A-10’un yaklaşık 40 yıllık hizmet tarihinde bir ilk yaşanan olayın detayları şöyle:

Rutin bir eğitim uçuşu sırasında, Binbaşı DeVries, A-10’un en ölümcül sahalı olan GAU-8 Avenger tipi makineli top ile dalışa geçti. Atış sahasına 30 mm’lik makineli top ile eğitim atışı yapacaktı. 

Uçak yerden 150 feet yani 50 metre yükseklikte ve 375 knot süren ile uçarken A-10’un önce ön paneli parçalandı. Bunu pilotun önündeki kokpit göstergelerinin dağılması izledi.

Pilot, ilk şoku yaşadıktan sonra ilk iş 2,000 feet’e tırmandı.  Durum tespitinde hiç bir şeyin çalışmadığını, fırlatma koltuğununda düzgün çalışmayacağını düşünerek gövde üzerine inmeye karar verdi. Ön panel tamamen parçalanmış, sürat, irtifa, flaplar ve tüm göstergeler dahil iniş takımlarıda çalışmıyordu.

Daha önce hiç yaşanmamıştı. Bu uçağın kuralı fırlatma koltuğunu kullanarak uçağı terk et olmasına rağmen, gövde üzerine iniş kararı tartışma yaratmıştı. Pilot buna rağmen başarılı bir gövde üzerine iniş yaptı.

Üç yıl aradan sonra 107. filodan Binbaşı Brett DeVries’e ”Distinguished Flying Cross”  ödülü verildi.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. “Seat of the pants” yani kıç hissi ile uçmaya çok iyi bir örnek olmuş. Adam resmen Güven Özveri ve Tecrübe ile inmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap