Uçuş Emniyeti

737 MAX için Çin sessiz, Hindistan ve Vietnam’dan ise izin yok

Amerikan havacılık otoritesi FAA ve arkasından EASA izinleri sonrasında uçma müsaadesi alan Boeing 737 MAX için Çin sessizliğini koruyor. Geçtiğimiz günlerde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), 737MAX uçuşları için izin vermişti. THY 12 Nisan’dan itibaren iki uçağı ile uçmaya başlayacak.

2018 ve sonrasında 2019’da arka arkaya gelen kazalarla uçuşları durdurulan 737 MAX için ilk adımı atan ülkelerden biri Çin olmuştu. Çin halen yeniden uçuş izni konusunda sessizliğini koruyor.

Hindistan ise Dubai merkezli FlyDubai Havayolları’nın 737 MAX uçaklarıyla tekrar Hindistan’a sefer koymasına ise izin vermedi. Hindistan Havacılık Otoritesi, “Uçağın performansını görmek için biraz zamana ihtiyacımız var” diyerek konuyu beklemeye aldı.

 

VİETNAM’DAN DA İZİN YOK

Vietnam’ın B737 MAX uçaklarının hava sahasından geçişi için onay verildiği ancak bu uçakların kullanımına henüz izin çıkmadığı açıklandı.

Vietnam Sivil Havacılık Dairesi’nden (CAAV) yapılan açıklamada ülke hava sahasında B737 MAX geçişlerine onay verildiği belirtildi.

Ancak B737 MAX’lerin ülkede kullanımına onayın henüz çıkmadığı bu kararın Rusya ve Çin’de MAX’lere onay çıkmasının ardından gelebileceği bildirildi.

Şu anda hiçbir Vietnamlı operatör bu tipte çalışmazken, düşük maliyetli havayolu VietJet’in Boeing’e 200 uçaklık B737 MAX siparişi bulunuyor.

Vietnam’ın B737 MAX yasağını tam olarak kaldırmak için dünya genelinde B737 MAX’lerin operasyonlarının bir süre daha takip ettikten sonra karar alacağı belirtiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap