Savunma

Yunanlılar Spitfire’ı 67 yıl sonra yeniden uçurdu

Yunanistan Hava Kuvvetleri’nin İngiltere’de restore ettirdiği II.Dünya Savaşının nostaljik uçağı “Supermarine Spitfire MJ755” ilk test uçuşunu gerçekleştirdi.

Nisan 2018’de İngiltere, Biggin Hill’deki «The Spitfire Company Ltd» tesislerine gönderilen uçak, yapılan restorasyonun ardından test uçuşu için 67 yıl sonra yeniden havalandı. Yunan Hava Kuvvetleri renklerine boyanan uçağın 19 Ocak’taki test uçuşu başarılı şekilde tamamlandı.

Hava gösterilerine katılması planlanan uçağın yeniden inşası ve restorasyon masrafları kamu yararına çalışan Ikaros Vakfı tarafından karşılanıyor.

İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI’NIN EFSANESİ

Spitfire’ın ilk modeli, gökyüzüyle 5 Mart 1936’da tanıştı. Tamamen metalden oluşan gövdesi, elips kanatları ile farklı bir tasarıma sahipti. Testlerin ardından envantere 4 Ağustos 1938’de girdi. Tek motorlu savaş uçağı, İkinci Dünya Savaşı’nda İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin ana uçaklarından biri oldu. 

Savaş boyunca imalat hattında kalan uçak aralarında Türk Hava Kuvvetleri’nin de olduğu onlarca ülke tarafından kullanıldı. Çok iyi akrobasi yapabilen uçaktan günümüze az sayıda uçabilir örnek kaldı.

Etiketler

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı