Savunma

İspanya F/A-18’lerin yerine Eurofighter alacak

İspanya, uzun yıllardır kullandığı F/A-18 tipi savaş uçaklarının yerine Eurofighter almak üzere çalışmalara başladı. Uçağın ilk modeli olan tek kişilik A ve çift kişilik B modeline sahip İspanya, 80 adet daha Tranche 3 Eurofighter ile değiştirmek istiyor. Halen İspanyol Hava Kuvvetleri’nin elinde 85 adet F/A-18 bulunuyor. Hava Kuvvetleri’nin elindeki mevcut Eurofighter sayısı ise 70.

İngiltere, Almanya, İtalya ve İspanya ortaklığında tasarlanan Eurofighter savaş uçağı projesinde her ülkeye birer imalat hattı açılmıştı. İspanya’da bulunan hattan son uçak 9 Ocak 2020 tarihinde çıkarak teslimatı gerçekleştirilmişti. Halen İspanyol Eurofighter üretim hattı, Tranche 1 olarak adlandırılan ilk üretim paketinin modernizasyonu üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışmalar 2023’te tamamlanacak. 

60 ADET EUROFIGHTER

Plana göre İspanya 20’şerli üç paket halinde toplam 60 adet Eurofighter alımını planlıyor. Bütçeye girecek alımın önümüzdeki yıllara yayılarak üretimin gerçekleştirilmesi hedefleniyor. İspanya böylelikle tek tip uçağa dönerek maliyetlerini kontrol altında tutmayı öngörürken bu süreç içinde farklı ülkelerden alınabilecek siparişleri karşılamayı öngörüyor.

Etiketler

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı