Savunma

Yunanistan Rafale’ları 19 Ocak’ta getiriyor

Yunanistan’ın geçen yıl Fransa ile yaptığı anlamayla alacağı Rafale savaş uçaklarının 6’sı, 19 Ocak’ta geliyor. Uçaklar, Tanagra Hava Üssü’nde konuşlandırılacak. İkinci el olarak alınan 6 uçak ile birlikte Yunanistan Hava Kuvvetleri ilk Rafale’lara kavuşmuş olacak.

İlk gelen 6 Rafale savaş uçağından iki tanesinin iki kişilik, diğer 4’ünün ise tek kişilik. Uçaklar, 332. Hava Kuvvetleri Filosu’nda görev yapacak.

SİPARİŞ SAYISI 24’E ÇIKTI

Toplam 3,3 milyar Euro’luk anlaşma ile Yunanistan ilk etapta 12 adet ikinci el, 6’sı da fabrika çıkışlı F4 standartlarında toplam 18 adet Rafale teslim alacak. Geçtiğimiz eylül ayında gerçekleştirilen ikinci anlaşma ile rakam 6 adet yeni uçakla birlikte 24’e yükseltilmişti. Anlaşmanın opsiyonları ile birlikte rakam ilerleyen dönemde 40’a kadar çıkabilecek.

Yunanistan, Rafale uçaklarının yanında SCALP Seyir Füzesi, Exocet Gemisavar Füzesi, MICA Havadan Havaya Füze ve METEOR RamJet İtkili Havadan Havaya Füze de tedarik edecek.

3.3 MİLYAR EURO’YA MAL OLDU

Atina yakınlarındaki Tanagra Hava Üssü’ne konuşlanacak Rafale savaş uçaklarının silahları, yedek parçaları ve diğer malzemeleriyle birlikte Yunanistan’a 3,3 milyar Euro’ya mal olacağı belirtildi. Yunanistan Hava Kuvvetleri ayrıca Rafale savaş uçaklarının tanıtımının yapıldığı bir video yayınladı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala