Savunma

Yunan F-16’larından taciz

Yunan Hava Kuvvetleri’ne ait 4 adet F-16 savaş uçağı, uluslararası sularda bilimsel ve teknik araştırmalar yapan TCG Çeşme Gemimizi alçak uçuş yaparak taciz etti.

Konuyla ilgili olarak Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Yunan savaş uçaklarının 1000 metre irtifadan yaptıkları tacize yönelik gerekli karşılığı verdik” denildi.

Kuzey Ege’de uçan Yunan uçaklarından biri gemimizin 2 deniz mili mesafede geçti. Uçak Milli Savunma Bakanlığı’nın açıklamasına göre chaff fişeği bırakarak tacizde bulundu.

CHAFF FİŞEĞİ NEDİR

Uçakların radar güdümlü mühimmatlardan kaçınmaları için chaff fişeği atıyor. Metal folyolardan oluşan bu tür fişekler, radar güdümü ile uçan ve hedefini takip eden füzenin hedefinden şaşmasını sağlıyor. 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. İyi günler tolga bey iki adet sorum olacaktı bu gün yaşanan yunan tacizi hakkında eğer bugün ki videonuzda bu sorularıma da değinirseniz çok mutlu olurum.
    İlk sorum yaşanan bu yunan tacizi Türk hava sınırları içerisinde mi oludu.
    İkinci sorum bu aralar medyada Rusyanın bize su35 ve su57 savaş uçaklarını teklif etmiş olması, bu teklif doğru mudur şartları nelerdir ve yunanistanın rafale ile ele geçirdiği egede ki hava üstünlüğümüzü özel bi su35 filosu oluşturarak kapatabilirmiyiz mmu gelene kadar.
    İyi günler dilerim

  2. Yunan’lıların yaptığı tacizi anlarım (tabidir ki onaylayamam ama yapmalarını da yadırgamam) ancak bu “chaff atma” olayı da neyin nesi oluyor? Bunun askeriyede “sembolik bir anlamı” var mıdır? Hani, mafyanın korkutmak için ona buna mermi yollaması gibi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala