Savunma

Yunan F-16’ları böyle kaçtı

Milli Savunma Bakanlığı, Türkiye’nin NAVTEX ilan ettiği bölgeye yaklaşan 6 Yunan F-16 uçağının Türk Hava Kuvvetleri’ne ait F-16’larca dog fight olarak adlandırılan it dalaşı ile bölgeden uzaklaştırılmasının videosunu yayınladı.

İlk defa Milli Savunma Bakanlığı böyle bir video paylaşımı yaparken yaklaşık 32 bin feet irtifadan başlayan it dalaşında Yunanlıların hızla alçalarak sürat kazanmaya çalıştıkları ve Türk uçaklarının arkalarına geçmeye çabaladıkları gözüküyor.

Bu tür it dalaşlarına lider ve iki numara yani ikili-ikili dalınıyor. HUD olarak adlandırılan başüstü ekran görüntülerine göre Türk Hava Kuvvetleri’nin yaptığı çekimlerde Yunan uçaklarının kanat altlarında iki yakıt tankı (drop tank) taşıdıkları ayrıca hava-hava füze yüklerinin de ikişer AIM-9 ve AIM-120’den oluştuğu gözüküyor. Bu durum pilotlar tarafından da kayıtlara geçirilmesi için telsizle bildiriliyor.

Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı F-16’lar defalarca Yunan uçaklarına kilit attığı çekimlerden gözüküyor. Hatta Türk F-16’ları Yunan F-16’larına çok yaklaştığı ve makineli top atış menziline girdiği de HUD görüntülerinden anlaşılabiliyor. Bu nedenle zaman zaman ekranda çarpı işareti çıkarak pilotu uyarıyor.

Gelen çınlama sesi ise bizim uçakların ısı ve kızılötesi güdümlü AIM-9 Sidewinder füzeleri ile attıkları kilit. Uçaklarımız SIM modunda. Yani burada savaş moduna alınsa ve pilot tetiği çekse füze saniyeler içinde Yunan uçağını vuracak durumda. 

Arada çıkan Bingo kelimesi ise yakıtın kritiğe geldiğini belirterek pilotu uyarıyor. Kritik yakıtta pilotların geri dönüş için kısıtlı zamanları kalıyor. 

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Bir duyumuma göre bu 6 Yunan F-16’sını THHK 8 F-16 ile karşılamış. Bunun da tercümesi şu: THHK, diğer ana jet üslerinden en az 1 filo (ortalama 20 uçak) kadar F-16’yı Dalaman ve Milas-Bodrum’da konuşlandırmış bu kriz döneminde…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap